Holandia zremisowała z Francją. Polska odpadła z Euro 2024

Akt. 21/06/2024, 23:07 GMT+2

Holandia zremisowała z Francją 0:0 w jednym ze szlagierów Euro 2024. Wynik ten oznacza, że walka w grupie D nabiera rumieńców, ale już bez Polski, która pożegnała się z turniejem.

Euro 2024: Holandia - Francja (Getty Images)

Kadrę dowodzoną przez trenera Michała Probierza, która w piątek wcześniej przegrała w Berlinie z Austrią 1:3, ratowało tylko zwycięstwo Holendrów. Ale w Lipsku padł remis, wynik przesądzający o smutnym losie Biało-Czerwonych.
Polacy po dwóch porażkach (wcześniej z Holandią 1:2), niezależnie od wyniku czekającego ich jeszcze meczu z Francją, nie wyprzedzą nikogo. Pozostaną na ostatnim miejscu w grupie D.
O czołowe lokaty i awans do 1/8 finału będą walczyć Holendrzy i Francuzi (po cztery punkty) i Austriacy (trzy). Tam jeszcze wszystko jest możliwe.

Griezmann najgroźniejszy, Mbappe rezerwowym

W Lipsku nie minęła pierwsza minuta, a Holendrzy już pędzili z atakiem. Jeremie Frimpong wpadł w pole karne i uderzył, francuski bramkarz Mike Maignan z trudem odbił piłkę.
W minucie 4. odpowiedzieli aktualni wicemistrzowie świata. Antoine Griezmann strzelił po raz pierwszy. Dziesięć minut później w, wydawało się, idealnej sytuacji stracił równowagę i nie trafił z bliska. Holendrzy mogli odetchnąć także po chwili. Tym razem Griezmann uderzył porządnie, ale minimalnie niecelnie.
33-letni napastnik Atletico Madryt był najgroźniejszym zawodnikiem w ekipie Trójkolorowych pod nieobecność Kyliana Mbappe. Największy gwiazdor Francuzów, mimo złamanego nosa, był gotowy do gry ze specjalną maską ochronną (przetestował ją poprzedniego dnia na treningu). Trener Didier Deschamps zdecydował jednak, że spotkanie z Holendrami rozpocznie wśród rezerwowych.

Kylian Mbappe z nowym atrybutem

W 16. minucie Maignana postraszył Cody Gakpo. W minucie 28. Marcus Thuram uciekł holenderskim obrońcom, ale huknął nad poprzeczką. Wymiana ciosów trwała.

Krótka radość Holandii, VAR w akcji

Po przerwie przeważali Francuzi. Dogodne okazje mieli Thuram, Aurelien Tchouameni, znów Griezmann oraz Ousmane Dembele. Brakowało im jednak precyzji.
Holendrzy przetrwali, a w 69. minucie niespodziewanie trafili do siatki. Dokonał tej sztuki Xavi Simons, ale cieszył się krótko. Po analizie VAR sędzia, Anglik Anthony Taylor, anulował gola. Okazało się, że na pozycji spalonej był absorbujący uwagę Maignana Denzel Dumfries.

Xavi Simons uderzył precyzyjnie, z gola cieszył się krótko

Do końca meczu rozstrzygający gol już nie padł.
W ostatniej kolejce grupy D, zaplanowanej na 25 czerwca, Francuzi zagrają z Polską, Holendrzy zmierzą się z Austrią (oba mecze o godzinie 18).

Holandia - Francja 0:0