Koszmar Włochów w Macedonii Północnej. Wróciły demony z przeszłości

09/09/2023, 22:56 GMT+2

Reprezentacja Włoch w sobotę męczyła się w wyjazdowym meczu z Macedonią Północną w eliminacjach Euro 2024. Aktualni mistrzowie Starego Kontynentu dopiero po przerwie szczęśliwie przełamali defensywę rywali, ale ostatecznie tylko zremisowali 1:1.

Włochy - Anglia w finale Euro 2020

Drużyny te zmierzyły się ze sobą po raz pierwszy od pamiętnego barażu w kwalifikacjach mistrzostw świata 2022. Macedończycy sensacyjnie wygrali wówczas 1:0 w Palermo, zamykając Włochom drogę do Kataru - sami na mundial nie pojechali, bo w finale przegrali z Portugalczykami.
W sobotę ekipa z Półwyspu Apenińskiego nie zdołała wziąć rewanżu na terenie rywala za tamto niepowodzenie, tracąc prowadzenie niespełna 10 minut przed końcem podstawowego czasu gry.

Włosi znów dali się zaskoczyć

Biorąc pod uwagę historię ostatnich spotkań tych zespołów oraz debiut Luciano Spallettiego na ławce trenerskiej reprezentacji Włoch kibice z tego kraju mogli spodziewać się dużo lepszego występu swoich ulubieńców. Mecz nie obfitował jednak w wiele ciekawych sytuacji pod obiema bramkami, szczególnie w pierwszej połowie, która nie przyniosła żadnego gola.
Widowisko nabrało rumieńców dopiero po zmianie stron. Krótko po powrocie piłkarzy z szatni wynik otworzył Ciro Immobile, wykorzystując zamieszanie w polu karnym. Chwilę wcześniej w poprzeczkę trafił Nicolo Barella, a piłka odbiła się szczęśliwie w stronę włoskiego napastnika, który nie miał problemów z umieszczeniem jej w siatce.
Gospodarze po straconej bramce potwierdzili jednak, że ich poprzednie zwycięstwo z mistrzami Europy nie było dziełem przypadku. Macedończycy potrafili wypracować sobie okazje pod polem karnym rywali, lecz brakowało im skuteczności. To zmieniło się w 81. minucie gry, kiedy Enis Bardhi oddał wreszcie kapitalny strzał bezpośrednio z rzutu wolnego. Zaskoczony Gianluigi Donnarumma był bez szans na skuteczną interwencję.

Bardhi

Wynik nie uległ już zmianie do ostatniego gwizdka, co znacznie ograniczyło szanse obu drużyn na bezpośredni awans do Euro 2024. Włochy i Macedonia Północna mają tylko po cztery punkty na swoich kontach, choć ci pierwsi rozegrali o jeden mecz mniej. W grupie C pewnie prowadzi Anglia z 13 punktami, a druga Ukraina ma 7 oczek.
Dużo lepiej w konfrontacji z Macedonią Północną poradzili sobie w sobotę w Bari włoscy siatkarze, którzy bez najmniejszych problemów pokonali rywali 3:0 w mistrzostwach Europy i awansowali do ćwierćfinału.