Hiszpanie zszokowani jak na mundialu. Dublet za dubletem szkockiego pomocnika

28/03/2023, 22:41 GMT+2

Za takie właśnie chwile tysiące kibiców na całym świecie uwielbia piłkę nożną. We wtorkowym meczu eliminacji mistrzostw Europy Szkocja zaskoczyła faworyzowaną Hiszpanię, wygrywając 2:0. Bohaterem był ponownie Scott McTominay, który w drugim meczu kadry z rzędu ustrzelił dublet.

McTominay celebrando su segundo gol en el Escocia-España

Obie ekipy rywalizujące w grupie A kwalifikacje rozpoczęły od wysokich zwycięstw 3:0, kolejno z Cyprem i Norwegią. Cypryjczyków dwoma bramkami zaskoczył McTominay, Norwegów Joselu. Po wieczorze na Hampden Park w Glasgow w świat idzie jednak tylko jedno nazwisko.

Cztery gole w cztery dni

To właśnie defensywny pomocnik Manchesteru United, kojarzony głównie ze swoich umiejętności gry w destrukcji, podtrzymał imponującą serię. Dość powiedzieć, że we wcześniejszych 37 meczach w kadrze trafił… raz, by potem drogę do siatki znaleźć czterokrotnie na przestrzeni czterech dni.
W pierwszej połowie z Hiszpanią, już w siódmej minucie, trafił po wycofaniu piłki z lewego skrzydła, by w połowie drugiej nabiec i uderzyć sytuacyjną piłkę z powietrza niczym rasowy snajper.
Hiszpanie, znajdujący się w fazie przebudowy za kadencji nowego szkoleniowca Luisa de la Fuente, byli w cieniu energicznie, twardo grających i wspieranych przez głośną publiczność Szkotów. Za wtorkowym rywalami są więc także i w grupie, kolejne miejsca zajmuje tam zaś Norwegia i Gruzja (po punkcie) oraz Malta (0 pkt).
Równie dużych niespodzianek co w Glasgow tego wieczora już nie było. W grupie D wygrywali uczestnicy mundialu: Chorwacja 2:0 z Turcją i Walia 1:0 z Łotwą, natomiast w grupie I Szwajcaria pokonała 3:0 Izrael, Rumunia 2:1 Białoruś, a w starciu Kosowa z Andorą padł remis 1:1.