Węgry - Albania, Andora - Anglia: wyniki i relacja - eliminacje MŚ 2022

09/10/2021, 20:54 GMT+2

W sobotni wieczór w grupie I eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2022 oprócz Polski z San Marino grali również wszyscy pozostali rywale Biało-Czerwonych. Węgry przegrały u siebie z Albanią 0:1. Z kolei Anglia pokonała na wyjeździe Andorę 5:0, umacniając się na pozycji lidera.

Węgry - Albania

Z perspektywy polskiej reprezentacji najważniejsze wydarzenia tego dnia rozgrywały się na Puskas Arenie w Budapeszcie. Po sześciu kolejkach kwalifikacji do mundialu w Katarze Albania zajmowała drugie miejsce tabeli grupy I, wyprzedzając naszą drużynę narodową o jeden punkt.
W sobotę goście dzięki bramce zdobytej w końcówce utrzymali pozycję wicelidera. Biało-Czerwoni po zwycięstwie z San Marino 5:0 pozostali na trzeciej lokacie. W nadchodzący wtorek Albania podejmie Polskę w Tiranie.

Przegląd spotkań grupy I

Mecz Węgry - Albania rozgrywany był przy pustych trybunach po karze nałożonej na gospodarzy za rasistowskie incydenty we wrześniowym spotkaniu z Anglią. Miejscowi kibice niewiele jednak stracili. W pierwszej połowie bramkarze obu ekip wynudzili się na boisku i praktycznie nie zostali zmuszeni do interwencji.
Pierwszego celnego uderzenia w tym spotkaniu doczekaliśmy się dopiero w 58. minucie, gdy Myrto Uzuni przegrał pojedynek z Peterem Gulacsim. Albańczycy po przerwie zaczęli jednak przeważać i potwierdzili to golem na 10 minut przed końcem podstawowego czasu gry. Precyzyjnym strzałem z ostrego kąta popisał się Armando Broja. Dla Węgrów najlepszą okazję zmarnował Attila Szalai, trafiając w słupek po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.
Tymczasem prowadzący w "polskiej" grupie Anglicy w sobotę bez trudu dopisali do swojego dorobku kolejne zwycięstwo, mimo wystawienia mocno rezerwowego składu przeciwko Andorze. W porównaniu do wrześniowej potyczki z Biało-Czerwonymi selekcjoner Gareth Southgate dokonał aż 10 zmian w wyjściowym składzie. Jedynym graczem, który rozpoczął oba spotkania był John Stones.
Prowadzenie Anglii dał w 17. minucie Ben Chilwell. Do przerwy goście wygrywali dwoma golami po trafieniu Bukayo Saki. Po zmianie stron kolejne gole dorzucili Tammy Abraham, James Ward-Prowse oraz Jack Grealish i Anglicy wykonali kolejny krok w kierunku awansu na mistrzostwa świata.
Bezpośredni awans na mundial wywalczą zwycięzcy grup eliminacyjnych. Drużyny, które zajmą drugie miejsca, o prawo gry na mistrzostwach będą grać w barażach.