Stal Mielec - Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin - Wisła Płock: wyniki i relacje - PKO BP Ekstraklasa

18/02/2022, 21:53 GMT+1

W drugim piątkowym meczu PKO BP Ekstraklasy Stal Mielec podejmowała Pogoń Szczecin. Mecz zakończył się wygraną gości 1:0, którzy tym samym - przynajmniej na chwilę - awansowali na pierwsze miejsce w tabeli. Wcześniej walczące o utrzymanie KGHM Zagłębie Lubin pokonało u siebie Wisłę Płock 3:1.

Już w 19. minucie w Mielcu powinno być 0:1. Wówczas Luis Mata świetnie wyłożył piłkę w polu karnym rywala Sebastianowi Kowalczykowi, a ten w idealnej sytuacji do zdobycia gola nie trafił do bramki.
Pięć minut później ładnie, ale niecelnie uderzył z dystansu Marcin Flis.
O ile w pierwszej połowie gra była wyrównana, to od pierwszej minuty drugiej zarysowała się wyraźna przewaga Portowców.

Gol w końcówce

W 62. min. po zagraniu z rzutu wolnego dla Pogoni, w polu karnym mielczan powstało olbrzymie zamieszanie. Ostatecznie strzał Jakuba Bartkowskiego intuicyjnie obronił Rafał Strączek.
W 77. min. Strączek był już bezradny, ale wyręczył go - po strzale Jeana Carlosa Silvy - będący niemal na linii bramkowej Mateusz Żyro.
Gdy wydawało się, że Stal zdoła wywalczyć jeden punkt, gola zdobył w doliczonym czasie gry Wahan Biczachczjan. Po jego strzale z ok. 20 metrów mielecki bramkarz tak pechowo interweniował, że piłka wpadła do siatki.
Wygrana Pogoni oznacza, że awansowała na pierwsze miejsce i ma punkt przewagi nad Lechem Poznań. Kolejorz w niedzielę zagra na wyjeździe z Lechią Gdańsk.

Udane wejście Doleżala

W pierwszym piątkowym meczu Zagłębie nie bez problemów pokonało w Lubinie Wisłę Płock. Goście objęli prowadzenie już w 11. minucie. Dośrodkowaną w pole karne piłkę przyjął Łukasz Sekulski, przełożył na prawą nogę i strzałem z kilku metrów nie dał szans Kacprowi Bieszczadowi.
Miejscowi odpowiedzieli 20 minut później. Po szybkim kontrataku trafił debiutujący w podstawowym składzie Martin Doleżal. Ten piłkarz okazał się katem Wisły. W 59. minucie po dośrodkowaniu Łukasza Łakomego Czech uprzedził obrońców gości i strzałem głową dał swojej ekipie prowadzenie.
Po stracie gola płocczanie ruszyli śmielej do ataku i szybko zostali skarceni. Po kontrataku Patryk Szysz zagrał w pola karne do nadbiegającego Łakomego, a ten dopełnił formalności. Mimo ataków Wisły do końca meczu więcej goli już nie padło.
KGHM Zagłębie Lubin – Wisła Płock 3:1 (1:1)
Bramki: Doleżal (31' i 59'), Łakomy (65') - Sekulski (11')

KGHM Zagłębie Lubin: Kacper Bieszczad - Kacper Chodyna, Bartosz Kopacz, Sasa Balic, Mateusz Bartolewski – Patryk Szysz (79. Sasa Zivec), Łukasz Łakomy (86. Ilia Żygulow), Aleksandar Scekic, Koki Hinokio, Erik Daniel (86. Bartłomiej Kłudka) – Martin Doleżal (71. Karol Podliński).
Wisła Płock: Krzysztof Kamiński - Jakub Rzeźniczak (56. Kristian Vallo), Damian Michalski, Adam Chrzanowski (86. Patryk Tuszyński), Piotr Tomasik - Damian Rasak (67. Dominik Furman), Mateusz Szwoch, Fryderyk Gerbowski (67. Radosław Cielemęcki) - Marko Kolar (67. Jorginho), Rafał Wolski – Łukasz Sekulski.

PGE FKS Stal Mielec - Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)
Bramka: Biczachczjan (90+3)
PGE FKS Stal Mielec: Rafał Strączek - Mateusz Żyro, Arkadiusz Kasperkiewicz, Bożidar Czorbadżijski, Marcin Flis, Krystian Getinger - Maksymilian Sitek, Mateusz Matras, Grzegorz Tomasiewicz (86. Albin Granlund), Maciej Domański (74. Dawid Kort) - Adrian Szczutowski (46. Konrad Wrzesiński).
Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Igor Łasicki, Benedikt Zech (43. Paweł Stolarski), Luis Mata - Mateusz Łęgowski (90+1. Mariusz Fornalczyk), Damian Dąbrowski, Sebastian Kowalczyk (75. Wahan Biczachczjan) - Michał Kucharczyk (90+1. Rafał Kurzawa), Luka Zahovic (75. Jean Carlos Silva), Kamil Grosicki.