Piast Gliwice - Stal Mielec: wynik i relacja - PKO Ekstraklasa

07/03/2021, 15:00 GMT+1

Piast Gliwice ograł na własnym boisku beniaminka Stal Mielec 2:1 w niedzielnym meczu 20. kolejki ekstraklasy. Gole dla gliwiczan zdobyli piłkarze rezerwowi Patryk Lipski i Tiago Alves.

Gospodarze przystąpili do tego starcia podbudowani wyjazdową wygraną z Legią Warszawa w ćwierćfinale Pucharu Polski 2:1. Ich trener Waldemar Fornalik, zapewniał, że w meczu z zamykającą tabelę Stalą nie będzie mowy o jakimś luźnym podejściu do rywala.

Znowu błąd na początek

Piast w poprzednim meczu na własnym boisku przegrał z innym beniaminkiem Wartą Poznań 0:1, po fatalnym błędzie w obronie. W podobny sposób gospodarze stracili gola w niedzielę. Prezentu nie zmarnował Aleksandar Kolew, wygrywając pojedynek jeden na jeden z bramkarzem.

Potem do przerwy gospodarze często zamykali przyjezdnych w niemal hokejowym zamku, tyle że nic z tego nie wynikało, bo nie potrafili się przebić przez mielecki defensywny mur. Za to Stal miała dwie okazje do podwyższenia prowadzenia. Nie udało się, gdyż Mateusz Mak spudłował z dogodnej pozycji, a uderzenie Macieja Domańskiego obronił Frantisek Plach.

Joker na pomoc

Drugą połowie gospodarze zaczęli z dwoma zmianami, na boisko weszli Patryk Lipski i Tiago Alves, co wyraźnie ożywiło ofensywne poczynania zespołu. Po trzech minutach mogło być 1:1. Piast miał w jednej akcji trzy świetne szanse bramkowe i żadnej nie wykorzystał.

W sporych tarapatach znalazł się też golkiper Piasta. Zdołał zatrzymać piłkę zarówno po strzale Krystiana Getingera, jak i dobitkę głową Macieja Jankowskiego. Niewykorzystana sytuacja zemściła się na mielczanach błyskawicznie, kiedy Lipski przymierzył w okienko z rzutu wolnego, doprowadzając do wyrównania.

Do końca meczu kilka okazje bramkowych mieli przyjezdni, ale skuteczniejsi okazali się rywale. Alves potwierdził, że jest jokerem w talii trenera Fornalika. W trzecim meczu z rzędu zdobył decydującego gola po wejściu z ławki rezerwowych. Tym razem wykorzystał podanie Jakuba Świerczoka. Portugalczyk miał jeszcze jedną okazję bramkową, jednak uderzył z linii pola karnego niecelnie.

Komplet punktów gospodarzom zapewnił Plach, który w doliczonym czasie gry, w niewiarygodny sposób obronił strzał Łukasza Zjawińskiego z kilku metrów.

Piast Gliwice - PGE FKS Stal Mielec 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Aleksandyr Kolew (8), 1:1 Patryk Lipski (61-wolny), 2:1 Tiago Alves (72).

Żółte kartki - PGE FKS Stal Mielec: Łukasz Zjawiński, Marcin Flis.

Sędzia: Damian Kos (Wejherowo).

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Piotr Malarczyk (82. Tomas Huk), Jakub Czerwiński, Jakub Holubek - Arkadiusz Pyrka (69. Dominik Steczyk), Patryk Sokołowski, Michał Chrapek (76. Sebastian Milewski), Tomasz Jodłowiec (46. Patryk Lipski), Kristopher Vida (46. Tiago Alves) - Jakub Świerczok.

PGE FKS Stal Mielec: Rafał Strączek - Mateusz Matras, Mateusz Żyro, Marcin Flis, Krystian Getinger - Albin Granlund, Grzegorz Tomasiewicz, Maciej Domański (73. Robert Dadok), Petteri Forsell (73. Andreja Prokic) - Mateusz Mak (57. Maciej Jankowski), Aleksandyr Kolew (57. Łukasz Zjawiński).
Autor: dasz / Źródło: PAP, eurosport.pl