Odprawili Legię, pokonali Rumunów. Dudelange ma Ligę Europy

30/08/2018, 19:25 GMT+2

Luksemburg będzie miał swojego reprezentanta w fazie grupowej Ligi Europy. Mistrz tego kraju, półamatorska ekipa Dudelange, przypieczętowała awans wyjazdowym zwycięstwem z rumuńskim Cluj 3:2.

Już wynik pierwszego meczu mógł wprawić w osłupienie. Dudelange wygrało na swoim stadionie 2:0. Mistrzowie Rumunii mogli mieć jeszcze nadzieję na odrobienie strat w rewanżu, ale w czwartkowy wieczór zostali brutalnie sprowadzeni na ziemię.
W 51. minucie pomocnik gości Danel Sinani wbił pierwszego gola, po chwili drugiego. Mistrz Luksemburga nacierał dalej. W minucie 78. na 3:0 trafił David Turpel. Bramki Roberta Tambe'a i Billela Omraniego dla Cluj były tylko na pożegnanie.

Tak jak Legia

Rumuni przeżyli jeden z najgorszych wieczorów w ich występach w europejskich pucharach. Podobnie jak Legia, wyeliminowana w poprzedniej rundzie przez mistrzów Luksemburga.
Dudelange najpierw przepadło w boju o Ligę Mistrzów z węgierskim mistrzem MOL Vidi Szekesfehervar. Dlatego półamatorski zespół został przesunięty do eliminacji Ligi Europy. Tam przebrnął przez trzecią i czwartą rundę, osiągając największy sukces w historii klubu i tamtejszego futbolu.
Zadziwił przy tym całą Europę. Do drugich co do ważności rozgrywek klubowych na Starym Kontynencie awansował zespół po części złożony z piłkarzy, którzy na co dzień wykonują inne zawody.

Polacy w kratkę

W fazie grupowej nie wystąpi żaden polski zespół. Szansę na pokazanie się będzie miało jednak kilku byłych i obecnych reprezentantów.
W czwartek awans wywalczył Łudogorec Razgrad, mistrz Bułgarii, w barwach którego grają Jacek Góralski i Jakub Świerczok. W zwycięskim 4:0 meczu z gruzińskim Torpedo Kutaisi na boisku pojawił się tylko ten pierwszy (od 72. minuty i został ukarany żółtą kartką).
Karabach z Jakubem Rzeźniczakiem na ławce rezerwowych pokonał mołdawski Sheriff Tyraspol 3:0.
Z kolei cały mecz rozegrał obrońca Bordeaux Igor Lewczuk. Zespół Polaka pokonał u siebie Gent 2:0 i awansował do rozgrywek. Odpadła za to Atalanta Bergamo, która po rzutach karnych została wyeliminowana przez FC Kopenhagę. Piłkarzem włoskiego klubu jest Arkadiusz Reca, który był poza kadrą meczową.
Napastnik Kamil Wilczek strzelił gola i zaliczył asystę przeciwko ekipie Genk, ale jego zespół Broendby przegrał na własnym stadionie 2:4 i odpadł (w dwumeczu było 4:9).

Finał w Baku

W fazie grupowej LE wystąpi 48 klubów podzielonych na 12 grup. W tym gronie znajdzie się 21 zwycięzców czwartej rundy, 17 drużyn z najsilniejszych lig, zwolnionych z eliminacji, a także 10 ekip, które nie zdołały awansować do Ligi Mistrzów.
Losowanie odbędzie się w piątek w Monako. Finał rozgrywek 29 maja w Baku.