Mistrzostwa świata kobiet. Włoszki i Angielki w 1/8 finału

15/06/2019, 08:02 GMT+2

Włoskie piłkarki wygrały w Reims z Jamajką 5:0 dzięki hat-trickowi Cristiany Girelli i dwóm golom Aurory Galli. W ten sposób zapewniły sobie awans do 1/8 finału mistrzostw świata we Francji. Miejsce w fazie pucharowej wywalczyły też Angielki, które pokonały Argentynki 1:0.

Włoszki, które na mundial dostały się po raz pierwszy po 20-letniej nieobecności, prowadzą w grupie C z kompletem punktów po dwóch meczach. Drugie są Brazylijki, które w czwartek przegrały z Australijkami 2:3 i teraz oba zespoły mają po trzy oczka. Jamajka zamyka tabelę z zerowym dorobkiem.

Angielki zdominowały spotkanie grupy D w Hawrze, o czym przekonują statystyki. Podopieczne selekcjonera Phila Neville'a oddały 15 strzałów, a Argentynki - trzy. Przy piłce utrzymywały się przez 64 procent czasu gry, miały też siedem rzutów rożnych, a rywalki - żadnego.

Pierwszy taki przypadek w turnieju

Ta przewaga długo nie przekładała się jednak na bramkę. Duża szansa na to była w pierwszej połowie, ale wówczas argentyńska bramkarka Vanina Correa uratowała swój zespół, broniąc rzut karny. Ostatecznie drużyna z Ameryki Południowej skapitulowała w 62. minucie, po akcji wykończonej przez Jodie Taylor.

W drugim meczu tej grupy Japonia pokonała w Rennes Szkocję 2:1. Po raz pierwszy w bieżącej edycji zdarzyło się, że zespół z Europy przegrał z rywalem spoza Starego Kontynentu.

W tabeli prowadzi Anglia z sześcioma punktami. Japonia ma cztery, Argentyna - jeden, a Jamajka jest ostatnia bez jakiejkolwiek zdobyczy.

W turnieju występują 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe z każdej z nich oraz cztery najlepsze z trzecich miejsc. Faza grupowa potrwa do 20 czerwca, a pucharowa rozpocznie się dwa dni później. Mecz o trzecie miejsce zaplanowano na 6 lipca w Nicei, finał odbędzie się 7 lipca w Lyonie.

Tytułu sprzed czterech lat bronią Amerykanki.