Liga Mistrzów. Szachtar Donieck - Olympique Lyon 1:1

12/12/2018, 21:57 GMT+1

W bezpośrednim starciu o awans w grupie F Ligi Mistrzów Szachtar Donieck walczył z Olympique Lyon. Francuzom do awansu wystarczał remis i taki wynik (1:1) udało im się osiągnąć. W ten sposób został wyłoniony ostatni uczestnik fazy pucharowej Champions League.

Spotkanie odbyło się na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Mecz został przeniesiony z Charkowa, z uwagi na trudną sytuację polityczną panującą w tym rejonie Ukrainy.
W grupie F sprawa była jasna. Szachtar musiał wygrać, aby awansować do 1/8 finału. Z kolei ekipie z Lyonu do sukcesu wystarczał remis.

Ciężko się grało

Mecz od początku toczył się w trudnych warunkach atmosferycznych, przy temperaturze bliskiej zera i padającym gęstym śniegu. Boisko było śliskie i mokre. Piłkarzom na pewno bardzo trudno się po nim biegało.
Zawodnicy Olympique nie przestraszyli się jednak zimy i w 19. minucie byli bardzo blisko objęcia prowadzenia. Bertrand Traore znalazł się w sytuacji sam na sam z Andrijem Piatowem, ale ukraiński golkiper zablokował strzał nogami.

Wymiana podań

O tym, że niewykorzystane sytuacje się mszczą, Francuzi przekonali się już trzy minuty później. Piłkarze Szachtara wymienili między sobą kilka podań w obrębie pola karnego gości. Piłka ostatecznie trafiła na siódmy metr do Juniora Moraesa, a ten płaskim strzałem pokonał bramkarza.
Po stracie gola Olympique przejął inicjatywę, przeprowadził kilka groźnych akcji, ale za każdym razem brakowało wykończenia. Mylili się kolejno: Kenny Tete, Traore, Memphis Depay i Ferland Mendy.

Przełamanie Fekira

Jeszcze przed konfrontacją w Kijowie goście najbardziej martwili się słabą formą swojego lidera i uczestnika mundialu Nabila Fekira. - Wielu zawodników było ostatnio dalekich od optymalnej dyspozycji, ale ponieważ znamy jego możliwości, to jego słabsza forma od razu jest widoczna i odbija się na postawie drużyny. Musimy jednak zachować spokój - przyznawał prezes Oympique Jean-Michel Aulas.
Fekir w pierwszej połowie też spisywał się kiepsko, ale to właśnie on popisał się w 65. minucie kapitalnym strzałem z okolicy linii pola karnego, przy którym Piatow był bez szans.
Gospodarze nie zdołali się już podnieść po tym ciosie i piłkarze z Lyonu mogli cieszyć się z sukcesu. W drugim meczu grupy F Manchester City wygrał z Hoffenheim 2:1. Anglicy już wcześniej zapewnili sobie awans do 1/8 finału LM.
Losowanie par 1/8 finału w poniedziałek o godzinie 12.