Kylian Mbappe strzelił 100 goli w Ligue 1, PSG wyprzedziło Lille i jest liderem - piłka nożna

22/03/2021, 07:11 GMT+1

W hicie ligi francuskiej PSG wygrało z Lyonem 4:2 i zostało nowym liderem. Bohaterem spotkania został Kylian Mbappe, który ustrzelił dublet, osiągając przy okazji magiczną barierę 100 goli w Ligue 1. 22-latek stał się najmłodszym piłkarzem, który tego dokonał.

Mistrzowie Francji wreszcie wrócili na swoje miejsce. Pomogło im w tym Lille, które niespodziewanie przegrało 1:2 z broniącym się przed spadkiem Nimes.

Zadyszka Lille

Piłkarze Lille już od jakiegoś czasu nie radzili sobie najlepiej. W tygodniu przegrali aż 0:3 z PSG w 1/8 finału Pucharu Francji, a w niedzielę nie potrafili wykorzystać atutu własnego boiska.
Zawodnicy Nimes wyszli na prowadzenie w 12. minucie po trafieniu Senegalczyka Moussy Kone. Osiem minut później do remisu doprowadził Portugalczyk Xeka, ale tuż przed przerwą wynik spotkania ustalił Renaud Ripart.
Ósme zwycięstwo w sezonie pozwoliło graczom Nimes awansować na 18. miejsce w tabeli. Piłkarze trenera Christophe'a Galtiera z kolei z ostatnich sześciu meczów wygrali tylko dwa.
Wiadomo było, że wieczorem mogą stracić prowadzenie w tabeli, jeżeli w pojedynku PSG z Olympique nie będzie remisu, gdyż zarówno nad wiceliderem z Paryża, jak i trzecim w stawce zespołem z Lyonu mieli przewagę trzech punktów.

Nieprawdopodobny wyczyn Mbappe i powrót Neymara

Szansę wykorzystali piłkarze Mauricio Pochettino, którzy po 52 minutach gry prowadzili już 4:0. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się 22-letni Mbappe.
Został tym samym najmłodszym zawodnikiem w historii, który może pochwalić się zdobyciem 100 bramek w Ligue 1. Miał dokładnie 22 lata i 91 dni, pobił wyczyn legendy Saint-Etienne Herve Revelliego (23 lata i 153 dni).

Dwa pozostałe gole dołożyli Portugalczyk Danilo i Argentyńczyk Angel Di Maria.
W ostatnich 28 minutach spotkania gospodarze zmniejszyli stratę po trafieniach Islama Slimaniego i Maxwela Corneta, ale to było wszystko, na co było ich stać.
"Mistrz rządzi" - napisał tuż po końcowym gwizdku dziennik "L'Equipe".

Warto odnotować również to, że w 70. minucie Mbappe zmienił Neymar. Był to pierwszy od sześciu tygodni występ słynnego Brazylijczyka, który pauzował z powodu kontuzji uda.
PSG, które odniosło 20. zwycięstwo w bieżących rozgrywkach, ma 63 punkty i wyprzedza Lille korzystniejszym stosunkiem bramek.

Smutny weekend Milika

W sobotę piłkarze Olympique Marsylia z Arkadiuszem Milikiem w składzie przegrali na wyjeździe z Nice 0:3. Powołany przez selekcjonera Paulo Sousę na trzy marcowe mecze eliminacji mistrzostw świata reprezentant Polski rozegrał całe spotkanie.
Bramki dla drużyny z Nicei zdobyli Kephren Thuram (34.), Amine Gouiri (74.) i Alexis Claude Maurice (90+1.). OM wciąż zajmuje szóste miejsce w tabeli (45 pkt), ale jego szanse na grę w Lidze Europy zmalały do minimum.
Podopieczni trenera Jorge Sampaolego mają jeszcze przed sobą w tym sezonie osiem meczów ligowych, a do czwartego AS Monaco tracą aż 14 punktów.