Pekin 2022 - 1. dzień, 5.2.2022: wyniki i klasyfikacja medalowa - igrzyska olimpijskie

05/02/2022, 16:15 GMT+1

W sobotę na igrzyskach w Pekinie rozdano pierwsze medale. Norweska biegaczka Therese Johaug sięgnęła po upragnione indywidualne złoto olimpijskie. Wygranej doczekali się gospodarze, do niespodzianki doszło na skoczni. Oczywiście startowali też Biało-Czerwoni. Oto najważniejsze wydarzenia 1. dnia igrzysk.

Pod nieobecność Natalii Maliszewskiejżadnej z trzech pozostałych łyżwiarek nie udało się przebrnąć kwalifikacji na dystansie 500 metrów w short tracku. Patrycja Maliszewska, zajęła trzecie miejsce, ale miała za słaby czas. Z kolei Kamila Stormowska i Nikola Mazur były w swoich biegach czwarte, ostatnie.
Nie udał się także start polskiej sztafety mieszanej, która odpadła w ćwierćfinale. Biało-Czerwoni - w składzie: Stormowska, Mazur, Michał Niewiński i Łukasz Kuczyński - zajęli ostatnie, czwarte miejsce w swojej serii.
Wpływ miał na to upadek jednego z naszych łyżwiarzy. W biegu finałowym triumfowały Chiny, które tym samym wywalczyły swój pierwszy medal na tych igrzyskach.

W trochę lepszych nastrojach byli skoczkowie narciarscy. W kwalifikacjach Piotr Żyła (102,5 m) zajął trzecie miejsce. Awans wywalczyło także trzech pozostałych Polaków - Dawid Kubacki skoczył 94 m i zajął 16. miejsce. 27. był Stefan Hula - 90,5 m, a 36. Kamil Stoch - 83,5 m. Najlepszy w sobotę był Norweg Marius Lindvik - 100,5 m.

Na najgorsze warunki wietrzne z Polaków trafił Stoch.

- Jakby mi ktoś położył pustaki na narty... Nie było szans. Skok nie był idealny i trzeba zachować trzeźwość umysłu, nie wszystko można zwalać na warunki. Ale bez przesady - nie zapomniałem, jak się skacze przez kilkanaście godzin. Konkurs będzie rozgrywany późno i mam nadzieję, że warunki będą bardziej stabilne i będziemy rywalizować sportowo, a nie na loterii - powiedział Stoch dziennikarzom.

Złota Johaug

W narciarskim biegu łączonym pań (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną) swoje pierwsze indywidualne olimpijskie złoto zdobyła utytułowana Therese Johaug.
Norweżka nie dała rywalkom żadnych szans, druga Rosjanka Natalia Niepriajewa straciła do niej 30,2 s. Z brązowego medalu cieszyła się Austriaczka Teresa Stadlober - 30,5 s straty. Dobrze spisała się Izabela Marcisz zajmując 16. miejsce.

Niespodzianka na skoczni

W konkursie skoków kobiet doskonałą formę zaprezentowały Słowenki. Zwyciężyła Ursa Bogataj, srebrny wywalczyła Niemka Katharina Althaus, a brązowy - rodaczka zwyciężczyni Nika Kriznar. Złoto Bogataj to niespodzianka. ponieważ zawodniczka ta nigdy nie zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata.
Polki nie awansowały do serii finałowej. Kinga Rajda uzyskała 69 m i zajęła 35. miejsce. Nicole Konderla wylądowała na 64 m i została sklasyfikowana na 36. pozycji.
Sensacyjnie zakończyła się rywalizacja w narciarstwie dowolnym - jeździe po muldach mężczyzn. Główny kandydat do złotego medalu, mistrz olimpijski z Pjongczangu Kanadyjczyk Mikael Kingsbury nie obronił tytułu, zajął drugie miejsce. Pokonał go 21-letni Szwed Walter Wallberg, który nigdy wcześniej nie wygrał zawodów Pucharu Świata.