Sukces polskiego łyżwiarza przed własną publicznością

Akt. 10/12/2023, 22:17 GMT+1

Zakończyły się zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. Nie obyło się bez polskich akcentów - Damian Żurek zajął trzecie miejsce na 500 m, Karolina Bosiek była zaś dziesiąta na 1000 metrów.

Żurek zdobył brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim w PŚ w Tomaszowie Mazowieckim

To trzecie polskie podium w Tomaszowie Mazowieckim. W piątek trzecia na 500 m była Andżelika Wójcik, a w sobotę również trzecie miejsce zajęły biało-czerwone w wyścigu drużynowym.

Najszybszy Europejczyk

Polak uzyskał swój najlepszy w tym sezonie wynik 34,89 i przegrał tylko z Kanadyjczykiem Laurentem Dubreuilem - 34,73 oraz Chińczykiem Tingyu Gao - 34,79. Marek Kania zajął 13. miejsce - 35,31. W grupie B startowała trójka Polaków. Najszybciej z nich pojechał Piotr Michalski (35,92).
Warto zaznaczyć, że Żurek okazał się najszybszym Europejczykiem na tym dystansie i przegrał tylko z medalistami olimpijskimi z Pekinu. Dubreuil to wicemistrz na 1000 m, a Gao mistrz na 500 m.
- Dzisiaj rano wstałem i powiedziałem sobie, że jak nie dzisiaj, to kiedy. Udowodniłem, że jestem w stanie rywalizować z najlepszymi. To też zasługa tej publiczności, która niesamowicie niesie, to coś pięknego - powiedział Żurek przed kamerą Polsat Sport.

Teraz ponad miesiąc przerwy

Start na 1000 m kobiet wygrała po raz drugi w sezonie, liderka PŚ Japonka Miho Takagi (1.15,28). Karolina Bosiek była 10. (1.17,62). W grupie B wystąpiły cztery Polki, a najlepszą z nich okazała się Iga Wojtasik (1.19,32).
Holender Patrick Roest zwyciężył 5000 m (6.18,01). W grupie B, jedyny z biało-czerwonych, Szymon Palka był 23. (6.46,04)
Rywalizację trzydniowych zawodów w Polsce zakończył bieg masowy kobiet. Magdalena Czyszczoń dzięki punktowi wywalczonemu na jednej z premii została sklasyfikowana na 11. pozycji. Olga Piotrowska była 19. Wyścig wygrała Holenderka Irene Schouten.
Kolejne zawody Pucharu Świata zaplanowano w dniach 26-28 stycznia w Salt Lake City.