Świetny występ Polek. Pojechały po medal

Akt. 09/12/2023, 21:40 GMT+1

Walczyły ze wszystkich sił i mają medal. Polska drużyna kobiet zajęła trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. W sobotę w Tomaszowie Mazowieckim indywidualnie najlepiej spisali Andżelika Wójcik i Damian Żurek.

Polki z brązowym medalem w łyżwiarstwie szybkim w PŚ w Tomaszowie Mazowieckim

Czołowi łyżwiarze świata od piątku rywalizują w czwartych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej.
W sobotę bardzo dobrze Polki spisały się w rywalizacji drużynowej. Jadąc w składzie: Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń i Natalia Jabrzyk, zajęły trzecie miejsce wśród ośmiu reprezentacji. Biało-Czerwone skorzystały na błędzie Holenderek, które były najszybsze, lecz zostały zdyskwalifikowane za brak założonego czujnika do pomiaru czasu. Dzięki wysokiej pozycji polska drużyna jest pewna udziału w mistrzostwach świata. Zwyciężyły Japonki.
- Kibice okazali nam dziś wielkie wsparcie i dodali otuchy. Był to nasz dopiero drugi start drużynowy w tym sezonie i trzeba ocenić, że ten pierwszy w Japonii był lepszy w naszym wykonaniu. Dziś "rozjechałyśmy się" na pierwszym okrążeniu, a dwa ostatnie były naprawdę ciężkie. Ale pokonaliśmy je razem jako drużyna i to się najbardziej liczy - podkreśliła Bosiek.

Siódme miejsca

Najliczniej reprezentowany przez gospodarzy w grupie A był sprinterski dystans.
W rywalizacji mężczyzn z trójki Polaków najwyższe miejsce zajął Żurek, któremu udało się zejść poniżej 35 s. Czasem 34,99 został sklasyfikowany na siódmej pozycji. 24-letni sprinter Pilicy Tomaszów Mazowiecki do zwycięzcy – Chińczyka Tingyu Gao – stracił 0,29 s.
Dobrze pojechał też dziewiąty Marek Kania - 35,32. Trzeci z Polaków Piotr Michalski był 18.
W rywalizacji sprinterek Andżelika Wójcik nie powtórzyła sukcesu z piątku, kiedy stanęła na podium. W swoim drugim przejeździe na 500 m uzyskała czas 38,47 (o 0,31 s gorszy niż w piątek) i zajęła siódme miejsce. Polka do najszybszej Amerykanki Erin Jackson straciła 0,67 s.
Wójcik przyznała, że wpływ na jej występ miał popełniony falstart. - Chciałam to odciąć w głowie, ale trochę błędów było. Dlatego czasowo i miejscowo było trochę gorzej niż w piątek - tłumaczyła.
Bosiek była 16., a Martyna Baran została sklasyfikowana na ostatniej 20. pozycji.
Reprezentanci Polski nie uczestniczyli w rywalizacji grupy A na 1500 m. Wśród mężczyzn na tym dystansie triumfował Norweg Peder Kongshaug, a wśród kobiet – Japonka Miho Takagi.
W zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej rywalizuje ponad 250 panczenistów z 27 krajów. Zawody zakończą się w niedzielę. Tego dnia zaplanowano wyścigi na 500 i 1000 m mężczyzn oraz 1000 m i bieg masowy kobiet.