Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

"Doping u dzieci jest niewybaczalny"

Eurosport
📝Eurosport

30/01/2024, 08:36 GMT+1

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) z zadowoleniem przyjęła decyzję Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) o czteroletniej dyskwalifikacji dla rosyjskiej łyżwiarki figurowej Kamiły Walijewej. "Doping u dzieci jest niewybaczalny" – podkreślono w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.

Kamiła Walijewa zajęła czwarte miejsce. Jej trenerka zaczęła jej czynić wyrzuty

Na wyrok w sprawie Walijewej czekano od lutego 2023 roku. To wówczas Światowa Agencja Antydopingowa odwołała się do CAS od decyzji rosyjskiej agencji antydopingowej (RUSADA) o braku kary dla łyżwiarki mimo pozytywnego wyniku testu dopingowego.

Rosjanka musiała ponieść karę

Decyzja pojawiła się w poniedziałek. Zawodniczka została zdyskwalifikowana na cztery lata, a za datę początkową uznano 25 grudnia 2021 roku. Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie anulował wszystkie wyniki uzyskane przez nią po tym dniu. Oznacza to utratę przez nią złota olimpijskiego z Pekinu w rywalizacji drużynowej. Medale utracili też inni członkowie zwycięskiej reprezentacji - solista Mark Kondratiuk, Anastazja Miszyna i Aleksandr Galliamow (pary sportowe) oraz Wiktoria Sinicyna i Nikita Kacałapow (pary taneczne).
Pozytywny wynik testu u 15-letniej wówczas łyżwiarki ujawniono dopiero po tym, jak zdobyła złoto w konkurencji drużynowej i przygotowywała się do startu indywidualnego. Uczyniono to 8 lutego 2022 roku (medal wywalczyła dzień wcześniej), choć test wykonano 25 grudnia 2021 roku.

Reakcja WADA. To powinno być przestępstwo

Do decyzji CAS o dyskwalifikacji 17-letniej dziś zawodniczki odniosła się Światowa Agencja Antydopingowa.
"WADA z zadowoleniem przyjmuje decyzję Sportowego Sądu Arbitrażowego o uwzględnieniu jej odwołania i nałożeniu czteroletniej kary dyskwalifikacji na Kamiłę Walijewą. Zrobiono to w trosce o uczciwość sportowców i czystą rywalizację" – napisano w oświadczeniu.
"Doping u dzieci jest niewybaczalny. Lekarze, trenerzy lub personel pomocniczy, którzy stali za podawaniem nieletnim zabronionych substancji poprawiających wyniki, powinni ponieść pełne konsekwencje. WADA zachęca rządy poszczególnych krajów do rozważenia przyjęcia przepisów – niektóre już to uczyniły – uznających doping nieletnich za przestępstwo" – podkreślono.
"24 stycznia 2024 roku Departament Wywiadu i Dochodzeń WADA opublikował raport z 'Operacji Schronienie', obszernej analizy i badania zjawiska dopingu wśród nieletnich w sporcie. Raport szczegółowo opisuje głęboką traumę i izolację, jakich doświadcza wiele dzieci-sportowców po pozytywnym wyniku testu antydopingowego. W raporcie zaleca się położenie większego nacisku na edukację oraz zapewnienie szczegółowych zasad i procedur postępowania z nieletnimi" – przypomniano.
"WADA rozumie frustrację zainteresowanych stron związaną z długim czasem potrzebnym na zakończenie tej sprawy. Dlatego na każdym etapie procesu, w tym podczas postępowania w pierwszej instancji w Rosji, WADA nalegała na szybkie podjęcie decyzji" – zakończono.
picture

Kamiła Walijewa zajęła czwarte miejsce. Jej trenerka zaczęła jej czynić wyrzuty

(br)
Udostępnij
Reklama
Reklama