Etiopski dublet w maratonie. Polska mistrzyni Europy zeszła z trasy

26/08/2023, 10:48 GMT+2

Amane Beriso Shankule z czasem 2:24.23 wygrała maraton podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Srebro wywalczyła inna Etiopka Gotytom Gebreslase (2:24.34), a podium uzupełniła Marokanka Fatima Ezzahra Gardadi (2:25.17). Monika Jackiewicz zajęła 40. miejsce (2:37.18), a Aleksandra Lisowska nie ukończyła rywalizacji.

Shankule mistrzynią świata w maratonie kobiet

Czołowa trójka zmagań na dystansie 42,195 km od początku plasowała się w górnej części stawki. Z każdym kolejnym okrążeniem grupa faworytek zmniejszała się, a w końcówce najszybsza była Shankule. Druga zawodniczka tegorocznego maratonu w Bostonie o 11 sekund wyprzedziła broniącą tytułu Gebreslase.

Tylko jedna Polka na mecie

W sobotę kibice mogli oglądać występy dwóch Biało-Czerwonych. W trudnych warunkach atmosferycznych - przy wysokiej temperaturze oraz wilgotności - do mety, zajmując miejsce pod koniec czwartej dziesiątki, dobiegła jedynie Jackiewicz.
Lisowska, mistrzyni Europy z Monachium, zmagała się tego dnia z kolką. Nie była w stanie nawiązać walki z rywalkami i zeszła z trasy na 33. kilometrze.

Najważniejsze wydarzenia maratonu kobiet

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce potrwają do niedzieli 27 sierpnia. Transmisje w Eurosporcie oraz w Eurosporcie Extra w Playerze.