Był smutek, jest radość. Swoboda jednak pobiegnie w finale

Akt. 21/08/2023, 22:02 GMT+2

Ewa Swoboda wystąpi w finale biegu na 100 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Polka zajęła dziewiąte miejsce w półfinale, do awansu zabrakło jej 0,001 s, ale Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że została zakwalifikowana do decydującego biegu jako dziewiąta zawodniczka. Finał o godzinie 21.50.

Ewa Swoboda trzecia w półfinale biegu na 100 m na MŚ w Budapeszcie

26-letnia Swoboda zaimponowała w niedzielnym biegu eliminacyjnym. Wygrała go z czasem 10,98 s, zaledwie o 0,03 wolniejszym od jej rekordu życiowego. Tamtego dnia szybciej pobiegła tylko Amerykanka She'Carri Richardson (10,92).
- Po treningach wiedziałam, że jest dobrze, bo jeszcze nigdy tak szybko nie biegałam. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na zawody. Nie będę mówić, ile było, ale czuję, że jest dobrze. Robię życiówki na siłowni, jak biegam i nawet w skoku w dal z miejsca. Po prostu czuję się silna, mocna i wytrzymała - opowiadała Polka przed kamerą Eurosportu.

Swoboda w finale

W poniedziałkowym, pierwszym biegu półfinałowym Swoboda osiągnęła czas 11,01. Na metę wpadła jako trzecia za drugą Tamari Davis (10,98) i zwyciężczynią Shelly-Ann Fraser-Pryce (10,89).
Amerykanka i broniąca tytułu sprzed roku Jamajka były pewne awansu do finału. Swoboda musiała czekać, bo do decydującego biegu dostawały się też dwie sprinterki z najlepszymi czasami spoza czołowych dwójek trzech półfinałów.
Początkowo Polka była o włos od awansu, bo czas 11,01 miała również trzecia w ostatnim półfinale Dina Asher-Smith, ale Brytyjka wyprzedziła Swobodę o 0,001 s.
Swoboda została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu w półfinale, ale w decydującym biegu - jak poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki - jednak wystąpi jako dziewiąta zawodniczka.
Finał biegu MŚ na 100 m kobiet zaplanowano na ten sam dzień o godzinie 21.50.