Rekord Amerykanów, dramat Holendrów, słaby występ Polaków. Cuda w sztafecie mieszanej 4x400 m

Mariusz Czykier

Akt. 19/08/2023, 22:11 GMT+2

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wygrała sztafetę mieszaną 4x400 m, ustanawiając przy tym nowy rekord świata. Polacy dobiegli na ostatnim miejscu, ale po upadku Holenderki Femke Bol kilka metrów przed metą zostali sklasyfikowani na 8. pozycji. Sensacyjnymi brązowymi medalistami mistrzostw świata zostali Czesi.

Dramatyczna końcówka finału mieszanej sztafety 4x400 m

Polską sztafetę tworzyli: Igor Bogaczyński, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Karol Zalewski i Marika Popowicz-Drapała. W stosunku do porannych eliminacji, po których Biało-Czerwoni do finału awansowali po proteście, zaszła jedna zmiana: Bogaczyński zastąpił Kajetana Duszyńskiego.
Startujący z wewnętrznego toru Polacy zaczęli dobrze, ale Bogaczyński szybko spadł na ostatnie miejsce. Dopiero na trzeciej zmianie Zalewski odrobił pozycję straty, ale niestety nie na długo. Mistrzowie olimpijscy z Tokio do końca biegli na samym końcu.

Pech Holenderki, rekord Amerykanów

Tymczasem na czele działy się rzeczy nieprawdopodobne. Biegnąca na pierwszej pozycji Holenderka Femke Bol przewróciła się kilka metrów przed metą, wypuszczając z rąk pałeczkę. Podniosła się i zdążyła przekroczyć metę na trzecim miejscu, ale zgubienie pałeczki, która poleciała za linię mety oznaczało, że Holendrzy nie ukończyli biegu.
Zwycięską sztafetą okazali się Amerykanie, którym nieoficjalnie zmierzono nowy rekord świata: 3:08.80. Na drugim miejscu finiszowali Brytyjczycy, a sensacyjnymi brązowymi medalistami zostali Czesi.

Cały finał mieszanej sztafety 4x400 w MŚ w Budapeszcie