Polki na 6. miejscu w sztafecie 4x400 metrów. Wygrały Holenderki dzięki finiszowi Femke Bol

Akt. 27/08/2023, 23:19 GMT+2

Sztafeta 4x400 metrów kobiet zwieńczyła lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Budapeszcie. W finalnej konkurencji nie zabrakło polskiego akcentu - nasze reprezentantki po ambitnej walce zajęły ostatecznie 6. miejsce. Wygrały, głównie dzięki fantastycznemu finiszowi Femke Bol, Holenderki.

Holenderska sztafeta 4x400 m kobiet najlepsza w finale! Polki na 6. miejscu - Cały bieg

Biało-Czerwone miały za sobą pełną emocji sobotę. W swoim biegu półfinałowym zajęły czwarte miejsce (3:24,05), z myślami o awansie musiały więc poczekać na drugi z biegów. Ostatecznie o występie w wielkim finale dowiedziały się w poczekalni, uzyskując finalnie siódmy czas dnia.

Bez zmian

Podobnego, lub lepszego może o jedną lub dwie pozycje wyniku oczekiwały też w niedzielę. Skład finału - nawet pomimo braku zdyskwalifikowanych Amerykanek - był bardzo mocny. Pobiegły w nim reprezentacje kolejno: Jamajki, Kanady, Wielkiej Btytanii, Holandii, Belgii, Irlandii, Polski, Francji i Włoch. Za faworytki uważano głównie ekipę z Karaibów oraz reprezentację w składzie z Femke Bol, mistrzynią świata na 400 metrów przez płotki.
Względem zespołu, który pojawił się na bieżni dzień wcześniej, u Polek nie doszło do żadnych zmian. Tym samym biegły w następującej kolejności: Alicja Wrona-Kutrzepa, Marika Popowicz-Drapała, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka i Natalia Kaczmarek na ostatniej zmianie.

Polki po awansie do finału sztafety 4x400 m

Wszystkie rywalki w cieniu

Rywalizację rozpoczęła więc Wrona-Kutrzepa, która niestety nie zaprezentowała się wybitnie na drugim torze i koleżance pałeczkę przekazała na ostatnim, dziewiątym miejscu. Popowicz-Drapała w solidnym stylu odrobiła jednak straty. Kolejna Polka również - Wyciszkiewicz-Zawadzka swoją zmianę zakończyła już jako siódma.
Natalia Kaczmarek, srebrna medalistka z Budapesztu na tym właśnie dystansie, była jeszcze w stanie wyprzedzić kolejną rywalkę, dzięki czemu nasze kadrowiczki zajęły ostatecznie wysoką, szóstą lokatę.
Mimo to, niczym wszystkie uczestniczki sztafety, znalazła się w cieniu wielkiej Bol. Holenderka popisała się fenomenalnym, niezwykle mocnym finiszem i na ostatniej prostej najpierw "połknęła" Brytyjkę, a po chwili tracącą siły rywalkę z Jamajki.
Właśnie głównie dzięki klasie swojej liderki to biegaczki z kraju tulipanów (w składzie Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Cathelijn Peeters i wspominana Bol) wygrały ostatnią konkurencję mistrzostw. Jamajki zdobyły srebro, Brytyjki brąz.