Światowa Lekkoatletyka wprowadza nagrodę pieniężną za złoty medal. Ile zarobią mistrzowie olimpijscy w Paryżu

Przemysław Kuwał

Akt. 10/04/2024, 16:52 GMT+2

Tego w historii igrzysk olimpijskich jeszcze nie było. Światowa federacja lekkoatletyczna World Athletics ogłosiła właśnie, że dyscyplina staje się pierwszą, która oferuje zawodnikom nagrodę pieniężną za zdobycie złotego medalu olimpijskiego. Każde z 48 mistrzostw w Paryżu zostanie wycenione na 50 tysięcy dolarów.

Zobacz medale dla najlepszych sportowców igrzysk olimpijskich w Paryżu

Współczesne igrzyska olimpijskie, które rozgrywane są od 1896 roku, nigdy nie oferowały nagród pieniężnych. Wszystko, co trafiało do kieszeni sportowców, pochodziło od krajowych komitetów olimpijskich, rządów oraz sponsorów. I choć koncepcja igrzysk olimpijskich jako rywalizacji czysto amatorskiej od lat nie jest aktualna, to decyzja World Athletics jest złamaniem 128-letniej tradycji igrzysk.

"Wartości rynkowej medalu nie da się wycenić"

- To kontynuacja podróży, którą rozpoczęliśmy w 2015 roku i zgodnie z którą wszystkie pieniądze otrzymywane przez World Athletics od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wracają do naszego sportu - przekazał szef światowej lekkoatletyki Sebastian Coe.
Ogłosił przy tym, że pula nagród na igrzyska olimpijskie w Paryżu wyniesie 2,4 mln dolarów. Każdy z 48 złotych medali będzie zatem warty 50 tys. dolarów. Członkowie sztafet tę sumę rozdzielą między sobą.
picture

Złoty medal igrzysk olimpijskich w Paryżu

Foto: Getty Images

Srebrni i brązowi medaliści zarobią dopiero podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.
- Chociaż nie da się wycenić wartości rynkowej zdobycia złotego medalu olimpijskiego ani zaangażowania, jakie jest potrzebne, by reprezentować swój kraj, uważam, że część przychodów generowanych przez naszych sportowców powinniśmy przekazywać bezpośrednio do nich. To oni sprawiają, że igrzyska są spektaklem o zasięgu globalnym - dodał Coe.
Jak zaznacza agencja Reutera, pomimo ciągłego braku nagród pieniężnych w większości dyscyplin, ich przedstawiciele zgarniają od sponsorów ogromne premie za sukcesy w igrzyskach olimpijskich.
Lekkoatletyka jest na liście dyscyplin olimpijskich największa. Ma największą liczbę uczestników i największą widownię telewizyjną. Mimo tego wciąż bardzo wielu jej przedstawicieli, w tym nawet medalistów olimpijskich, zmaga się z ciągłą walką o fundusze.
Igrzyska olimpijskie w Paryżu startują 26 lipca
(pqv/twis)
Udostępnij
Reklama
Reklama