Polska - Słowenia: wynik meczu i relacja na żywo - Eurobasket 2022 - koszykówka

14/09/2022, 17:00 GMT+2

Polska - Słowenia w ćwierćfinale Eurosbasketu 2022. Gigantyczny sukces polskiej koszykówki. Biało-Czerwoni po wielkim meczu pokonali w Berlinie obrońców tytułu Słoweńców 90:87 i zagrają o medale mistrzostw Europy. Wynik meczu i relacja na żywo w eurosport.pl.

"Nikt nie jest bezpieczny" - pisze FIBA po sensacyjnym zwycięstwie Polaków z obrońcami tytułu.

W półfinale, pierwszym od 1967 roku, zagramy z Francją.
Polacy nie trafili, ale wybronili ostatnią akcję i wygrali 90:87! JESTEŚMY W PÓŁFINALE!!!
KONIEC, KONIEC, KONIEC, KONIEC, KONIEC!!!
OBRONILIŚMY TO!!!!
Będą gigantyczne nerwy. Czas dla Polaków na 30 sekund przed końcem. Mamy tylko jedno posiadanie przewagi.
90:87. Co tam się stało?! Błyskawiczna trójka Dragicia, od razu strata Polaków i punkty spod kosza rywali!
90:82. Tylko jeden celny, więc Słoweńcy osiągnęli cel.
Błyskawiczny faul rywali, by nie tracić czasu. Próba nerwów przed Sokołowskim.
89:82. Prepelić dwa razy celnie.
Słoweńcy będą mieć rzuty, ale zostało tylko 40 sekund.
Blok Dziewy, mamy piłkę!
Nie wypuścimy już tego! Czas dla Słoweńców.
89:80. Trafił oba!!!
Ponitka faulowany i będą rzuty... Została minuta. "MVP" - z trybun w stronę Ponitki.
I przechwyt Ponitki. Co za popis naszego kapitana?!
87:80. Ponitka za trzy!!! I minuta 10 sekund do końca!!!
84:80. Tobey spod kosza. Ależ walka po stronie Słoweńców.
84:78. Dragić trafił na Dziewą.
Czas dla Słoweńców. Dwie i pół minuty - tyle trzeba wytrzymać i przejść do historii.
84:76. Slaughter!!! Co za akcja?! I znów uciekamy. Dwie i pół minuty do końca!
I mamy przechwyt!
82:76. Ponitka trafił dwa razy!!!
Ponitka złapał Donczicia na piąty faul. Ależ to wymyślił?! Brawo, kapitanie!!!
Zaczęliśmy zbierać w obronie, brawo, mamy piłkę!
80:76. Jeden celny, jednego szkoda.
Zbiórka Zyskowskiego w ataku i złapał Donczicia na czwarty faul. Mamy rzuty!
Dwie pomyłki Donczicia z linii!
79:76. Ponitka trafia trójkę!!!
76:76. Świetne rozrzucenie Słoweńców i punkty Cancara.
76:74. Slaughter dorzucił jeszcze punkt, wyszliśmy z zapaści.
75:74. Slaughter pod kosz!!! O to chodzi! A jeszcze faul techniczny Donczicia za krytykę sędziego!
73:74. Slaughter trafia za trzy!!! I wybuch radości, Polacy jakby znów uwierzyli w siebie! Czas dla Słoweńców! Zostało niespełna sześć minut.
70:74. Prepelić raz się pomylił, na szczęście.
Faul Slaughtera i po czterech minutach przekroczyliśmy limit fauli.
70:73. Sokołowski trafił dwa rzuty wolne. Wciąż możemy walczyć.
68:73. Piękna akcja Prepelicia.
Piąty faul Balcerowskiego, do tego techniczny. Najgorszy z możliwych koniec występu.
68:71. Balcerowski tylko raz celnie z linii.
67:71. Prepelić też zza łuku.
67:68. Trójka Zyskowskiego, wreszcie!!! Asysta Ponitki oznacza jego triple-double!
64:68. Prepelić bezbłędnie z linii. Rywale odjeżdżają.
Blazić faulowany po zbiórce w ataku. Nie układa się nic. Ani z przodu ani z tyłu. Polacy są rozbici mentalnie.
64:67. Cancar dobił własną trójkę.
64:65. Słoweńcy trafiają teraz z każdej pozycji. Punkty Tobeya na otwarcie czwartej kwarty. Przegrywamy.
Koniec trzeciej kwarty i to jest najlepsza wiadomość ostatnich minut. Przegraliśmy ją 6:24 i mamy już tylko punkt przewagi. Ale wciąż jesteśmy z przodu i Polacy muszą zapomnieć o wysokim prowadzeniu. Do boju, to wciąż można wygrać!
64:63. Blazić za trzy. I tak się płaci za niewykorzystane szanse.
64:60. Tylko jedno trafienie. Szkoda tych szans.
Jeszcze jedna strata Donczicia i w kontrze faulowany był Slaughter. Może tym razem z linii?
Żadnego celnego...
Olejniczak złapał rywala na faul i ma rzuty, wreszcie jakieś dobre wiadomości.
63:60. Trafił dwa razy, brawo. To było bardzo potrzebne.
Tym razem Polacy w kontrze i Zyskowski stanie na linii rzutów wolnych.
Strata. Słoweńcy mają okazję wyjść na prowadzenie.
61:60. I trójka Blazicia... Nasza przewaga to przeszłość. Fatalne minuty Polaków i Słoweńcy wrócili do gry w niespełna osiem minut. Kolejny czas dla Polaków. Trzeba coś zmienić natychmiast. Jest 21:3 w 3. kwarcie.
61:57. A Cancar trafia za trzy...
1/11 - to nasza statystyka z gry w 3. kwarcie.
61:54. Balcerowski skutecznie z linii rzutów wolnych. Ale tylko raz.
60:54. Tobey spod kosza, przewaga niknie w oczach. W sześć minut zdobyliśmy ledwie dwa punkty, Słoweńcy 15.
60:52. Skuteczna dobitka Muricia.
Gramy za szybko, potrzeba spokoju.
Nic nie wpada, seria niecelnych trójek po naszej stronie...
60:50. Genialna akcja Donczicia po kolejnym pudle z naszej strony. Zaczęły się kłopoty.
60:48. Dragić dwa razy celnie. Musimy zacząć punktować.
Dragić stanie na linii rzutów wolnych po czwartym już faulu Polaków w czwartej kwarcie. Zbyt dużo jest teraz niecelnych rzutów po naszej stronie...
60:46. Kapitalna akcja pod kosza Dragicia.
60:44. Cel spod kosza, wreszcie!
Strata w kontrataku. Za dużo nerwów.
Faul w ataku Cela. Wciąż nie możemy sięgnąć po pierwsze punkty po przerwie.
58:44. Strata po naszej stronie i łatwe punkty Słoweńców. Milicić błyskawicznie reaguje, bo nie weszliśmy dobrze w trzecią kwartę. Potrzebujemy więcej spokoju.
58:42. Przepiękna trójka Donczicia na początek.
Zaczynamy drugą połowę!
Popisy kolegów z kadry pilnie śledzi Jeremy Sochan. Cenna jest również jego uwaga, że druga połowa będzie nowym meczem.

I to jest koniec pierwszej połowy. Prowadzimy 58:39 i gramy kapitalnie! Pachnie ogromną sensacją i pierwszym awansem Polaków do półfinału mistrzostw Europy od 1967 roku!
58:39. Identyczna odpowiedź Donczicia. Wreszcie mu wpadło.
58:36. Ponitka za trzy z odejścia! Wpada wszystko!

55:36. Cancar dwa razy celnie z linii rzutów wolnych. Minuta do przerwy.
55:34. Jeden celny rzut osobisty Dziewy.
54:34. Z linii też trafił, ale mamy przewagę 20 (!!!) punków.
54:33. Cancar trafił z półdystansu i był faulowany.
54:31. Sokołowski też za trzy!!! Co za mecz?!!!

51:31. Co za akcja Polaków?! Ponitka za trzy!!!
48:31. Jeszcze jedno świetne podanie Ponitki i tym razem trafił Dziewa. Słoweńcy są zupełnie pogubieni!

46:31. Sokołowski punktuje po genialnej asyście Ponitki.
44:31. Świetne wejście pod kosz Dragicia.
Trochę błędów z obu stron i przy posiadaniu Polaków o czas poprosił trener Polaków Milicić. Biało-Czerwoni grający rewelacyjny mecz mają moment oddechu. Do końca pierwszej połowy nieco ponad cztery minuty.
44:29. Jeden celny rzut Sokołowskiego.
Jeszcze jedna kontra i Sokołowski faulowany przy rzucie, znów możemy powiększyć przewagę. Kolejną stratę zaliczył Donczić, który nie jest dziś sobą.
43:29. Przechwyt i wsad Ponitki!!! Co tu się dzieje?!
41:29. Zyskowski dorzuca trójkę!!! Szczęśliwą, ale to wpadło. Mamy 12 punktów przewagi, ależ sensacyjnie się to układa?! Jesteśmy w połowie drugiej kwarty.
38:29. Ponitka pod kosz, uciekamy z wynikiem!
36:29. Dwa celne rzuty Sokołowskiego i nadal mamy piłkę.
Przechwyt Sokołowskiego i niesportowy faul rywali. Świetnie się to dla nas układa!
Kilka niecelnych rzutów z obu stron. Ale wciąż to my jesteśmy z przodu.
34:29. Zyskowski skutecznie pod kosz.
32:29. Jeden celny rzut osobisty Donczicia.
32:28. Donczić szybko wrócił, ale prosto sprzed nosa za trzy rzucił mu Slaughter!
Blok Donczicia na Zyskowski i Słoweniec źle upadł. Ma problem z ręką i potrzebuje zmiany.
29:28. Wsad Cancara na początek drugiej kwarty.
Polacy mieli ostatnią akcję kwarty, ale nie udało się zamienić jej na punkty. Szkoda, ale i tak było to świetne 10 minut naszych koszykarzy!
29:26. Donczić wreszcie się wstrzelił za trzy.
29:23. Sokołowski za trzy!!!
26:23. Dwa celne rzuty osobiste Cancara.
26:21. Slaughter zabrał piłkę Doncziciowi i skończył kontrę! Genialnie na razie grają Polacy!
24:21. Zyskowski odpowiada, też zza łuku!!!
21:21. Niezwykła trójka Cancara...
21:18. Szkoda, nasz kapitan trafił tylko raz.
Akcja jeden na jeden Ponitki i będą rzuty wolne.
20:18. Łatwe punkty Cela spod kosza. Świetny jest ten mecz!
18:18. Niecelna trójka Slaughtera i wsad Blazicia po kontrze.
18:16. Identyczna odpowiedź Blazicia.
18:13. Trójkę dorzuca też Ponitka!
15:13. Wsad Blazicia.
15:11. Balcerowski!! Mamy trójkę!
12:11. Oba celne, brawo.
Balcerowski stanie na linii rzutów wolnych.
10:11. Bardzo sprytne zagranie o plecy rywala i punkty Blazicia.
10:9. Świetny manewr Balcerowskiego i wracamy na prowadzenie.
8:9. Dobra akcja Slaughtera.
6:9. Dragić z pierwszą celną trójką.
6:6. Taka sama odpowiedź Donczicia. Ależ tempo...
6:4. Kapitalne wejście pod kosz Ponitki!
4:4. Jeszcze raz Tobey po asyście Donczicia.
4:2. Wsad Balcerowskiego!
2:2. Tobey bezbłędnie pod tablicą.
2:0. Świetna pierwsza akcja pod kosz Sokołowskiego.
Zaczęli!
Dragić, Tobey, Blazić, Cancar, Donczić - tak zaczną Słoweńcy.
Balcerowski, Sokołowski, Cel, Slaughter, Ponitka - oto pierwsza piątka Polaków.
Polacy i Słoweńcy są już na parkiecie. Prezentacja drużyn za nami, czas na hymny.
Rozpoczęła się ceremonia wprowadzająca w spotkanie. Kilkanaście minut i zaczynamy.
Jego dziś będziemy obawiać się najmocniej. Zapraszamy do przeczytania sylwetki Luki Donczicia.

Po początku spotkania została już niespełna godzina.

W Berlinie zakończył się pierwszy dzisiejszy ćwierćfinał. Po szalonym meczu z dogrywką Francuzi pokonali Włochów 93:85. Trójkolorowi będą rywalami Polaków lub Słoweńców.
Słoweńcy przez chwilę drżeli o zdrowie Luki Donczicia, ale ostatecznie ich największa gwiazda jest gotowa do meczu o półfinał.
Za naszych koszykarzy będą ściskać dziś kciuki biało-czerwoni siatkarze, świeżo upieczeni wicemistrzowie świata. Życzenia powodzenia przekazał w mediach społecznościowych ich kapitan Aleksander Śliwka.

Bilans meczów Polski ze Słowenią o punkty, wliczając konfrontację przedolimpijską Tokio 2021, jest bardzo niekorzystny dla biało-czerwonych: jedno zwycięstwo i sześć porażek. Wygraną odnieśli Polacy w Celje w ostatnim meczu fazy grupowej (71:61), gdy wiadomo już było, że Słowenia grać będzie dalej, a Polska nie awansuje do drugiej fazy.
Ostatni raz Biało-Czerwoni rywalizowali ze Słoweńcami w czerwcu 2021 roku w kwalifikacjach olimpijskich w Kownie i przegrali bardzo wysoko 77:112. Słoweńcy byli najlepszą drużyną tego turnieju, pokonali w finale Litwinów i pojechali do Tokio, gdzie zajęli najwyższe w historii czwarte miejsce.
Polska - Słowenia 90:87 (29:26, 29:13, 6:24, 26:24)
Autor: pqv / Źródło: eurosport.pl