151 punktów w meczu zespołu NBA. Kluczowe pięć minut gwiazdora

19/12/2023, 11:53 GMT+1

Kapitalne, wielopunktowe widowisko w lidze NBA. Los Angeles Clippers pokonali 151:127 Indiana Pacers głównie dzięki fantastycznej grze trójki liderów: James Harden, Paul George i Kawhi Leonard. Ten pierwszy 21 ze swoich 35 punktów zdobył w zaledwie pięć minut.

James Harden to wielka gwiazda NBA

Ogólnie aż 90 punktów ze wspominanych 151 to zdobycz tercetu Harden - George - Leonard. Dla ekipy z Los Angeles to zaś ósme z rzędu zwycięstwo. Gospodarze od początku sezonu mają jedną z najgorszych defensyw w lidze. Do tej pory nadrabiali to aktywnością w ataku, ale ostatnio rywale zostali całkowicie poza ich zasięgiem.
W składzie Pacers zabrakło kontuzjowanego Mylesa Turnera, a poza swoim naturalnym rytmem był Tyrese Haliburton, który opuścił poprzednie spotkanie z powodu urazu kolana.

Genialna czwarta kwarta

Pacers jeszcze w drugiej kwarcie prowadzili 51:46 i nic nie zapowiadało katastrofy. Jednak seria 21:6 pozwoliła Clippers objąć dwucyfrowe prowadzenie, które na początku czwartej odsłony urosło do 20 punktów. James Harden zanotował dla zwycięzców 35 pkt i dziewięć asyst. 21 punktów zanotował w decydującej, czwartej kwarcie. Spędził wtedy na murawie - uwaga! - zaledwie pięć minut.
Wspierali go Kawhi Leonard (28 pkt) i Paul George (27). Wśród Pacers na wyróżnienie zasłużył jedynie rezerwowy Benedict Mathurin (34 pkt, sześć zbiórek i dwie asysty).

Żadnych wymówek w dogrywce

Cleveland Cavaliers potrzebowali z kolei dogrywki, aby pokonać Houston Rockets 135:130.
W stanie Ohio przez cztery kwarty trwała regularna wymiana ciosów. Żadnej z drużyn nie udało się wypracować znaczącej przewagi. W ostatniej minucie regulaminowego czasu tablica wskazywała remis 122:122. Goście z Teksasu mieli szansę, by rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść, bo do nich należała ostatnia akcja spotkania. Rzut Alperena Senguna nie trafił jednak celu. W dogrywce Kawalerzyści szybko uzyskali kilka punktów przewagi, kontrolowali sytuację i odnieśli cenną, 15. w sezonie, wygraną.
Najlepszy na parkiecie był Donovan Mitchell który zdobył dla zwycięzców 37 pkt i miał sześć asyst. - Szczerze mówiąc, nadszedł czas byśmy w końcu zaczęli wygrywać. Żadnych wymówek - powiedział po meczu rzucający obrońca. Dla Rockets 27 pkt i 17 asyst zanotował Fred VanVleet, a Sengun dodał 24 pkt, osiem zbiórek i sześć asyst.
Koszykarze z Salt Lake City zatrzymali rywali z Brooklynu dzięki znakomitej postawie zawodników pierwszej piątki. 90 ze 125 punktów zdobyli właśnie gracze wyjściowego składu Utah Jazz, którzy pokonali Nets 125:108. Najwięcej punktów (po 27) zanotowali Collin Sexton i Talen Horton-Tucker. Double-double zanotowali Fin Lauri Markkanen (20 pkt i 10 zbiórek) oraz Walker Kessler (14 i 14 zb.). W zespole z Nowego Jorku brylował Cam Thomas - 32 punktów, a Spencer Dinwiddie kończył mecz z dorobkiem 17 pkt, ośmiu zbiórek i 11 asyst.

24 porażki z rzędu. Idą na rekord

Fatalnej passy nie mogą przerwać Detroit Pistons, dla których wyjazdowa porażka 124:130 z Atlanta Hawks była 24. z rzędu. Jastrzębie już w pierwszej kwarcie, trafiając 9 z 12 rzutów zza linii 7,24 m, wyszły na dwucyfrowe prowadzenie, które pozwoliło im kontrolować przebieg rywalizacji. Czwarte kolejne spotkanie z co najmniej 30 punktami i 10 asystami zanotował Trae Young. Lider gospodarzy zdobył 31 pkt i rozdał 15 asyst.
Tłokom do przerwania niechlubnej serii nie wystarczyły nawet 43 pkt Cade’a Cunninghama, który ustanowił rekord kariery i był najlepszym strzelcem wszystkich poniedziałkowych spotkań.
Jeśli Pistons przegrają jeszcze dwa kolejne spotkania, wyrównają rekord Cleveland i Philadelphia 76ers, które w pojedynczych sezonach, odpowiednio, 2010-11 i 2013-14 schodziły z parkietu pokonane w 26 spotkaniach z rzędu. Sixers doznali także 28 kolejnych porażek na przełomie rozgrywek 2014-15 i 2015-16.