NBA. Dallas Mavericks - Golden State Warriors: wynik meczu - Luka Doncic i jego wyjątkowe triple-double

21/11/2019, 08:26 GMT+1

Luka Doncic nie ma zamiaru zatrzymywać się nawet na chwilę. W swoim drugim sezonie w NBA występujący w Dallas Mavericks koszykarz bije rekord za rekordem. Tym razem w meczu z Golden State Warriors zapisał się w historii za sprawą wyjątkowego triple-double. Jego zespół wygrał wysoko 142:94.

Dwa dni temu 20-latek pobił słoweński rekord w NBA, zdobywając 42 punkty dla Dallas w wygranym meczu z San Antonio Spurs 117:110. O dwa punkty przebił osiągnięcie Gorana Dragica z lutego 2014 roku. Ponadto w derbach Teksasu zanotował triple-double, notując także 11 zbiórek i 12 asyst, jednocześnie zostając drugim - po LeBronie Jamesie - zawodnikiem w historii NBA, który mając mniej niż 21 lat, uzyskał triple-double, gromadząc 40 lub więcej punktów.

Triple-double w 25 minut

W nocy ze środy na czwartek Słoweniec był architektem wielkiego zwycięstwa nad mistrzami ligi z 2018 roku. Wielkiego, bo różnicą aż 48 punktów. To najwyższa porażka ekipy z Oakland od 1973 roku! Już w pierwszej kwarcie gospodarze zdemolowali zdziesiątkowanych przez kontuzje Wojowników, wygrywając aż 44:16. Ta i druga kwarta była popisem Doncica, który 33 z 35 punktów zdobył w pierwszych 24 minutach gry, a w sumie na parkiecie spędził dwie minuty dłużej.
W tym czasie do swojej pokaźnej zdobyczy punktowej dołożył też 11 zbiórek i 10 asyst. Został w ten sposób pierwszym koszykarzem w historii NBA, który w tak krótkim czasie zanotował dwucyfrowe statystyki w trzech elementach gry z punktami powyżej 30.
Dla koszykarza uznanego najlepszym debiutantem minionego sezonu była to druga z rzędu triple-double i siódma w 14 spotkaniach sezonu. W historii NBA tylko najwybitniejszy specjalista w tej dziedzinie Oscar Robertson (181 w karierze) miał więcej (11) na porównywalnym etapie rozgrywek.

"Po prostu cieszę się grą"

- Jeśli spędziłby na parkiecie więcej minut, to prawdopodobnie dobiłby do pięćdziesiątki, jeśli chodzi o punkty - tak występ młodziana skomplementował kolega z drużyny Tim Hardaway Jr. Co na to sam zainteresowany? - Widzę statystyki, ale nie wiem, co powiedzieć. Po prostu cieszę się grą - stwierdził Doncic. Potem napisał na Twitterze: "świetny mecz do oglądania".