Dookoła Asturii 2024. Rafał Majka na drugim miejscu. Triumf młodego Meksykanina

28/04/2024, 15:41 GMT+2

Dubletem kolarzy UAE Team Emirates zakończył się trzyetapowy wyścig Dookoła Asturii. Zwyciężył 20-letni Meksykanin Isaac del Toro. Na drugim miejscu zawody ukończył Rafał Majka. Trzeci był reprezentant Urugwaju Eric Antonio Fagundez (Burgos - BH).

Isaac Del Toro wygrał 2. etap wyścigu Tour Down Under

W Oviedo, na mecie 140-kilometrowego ostatniego etapu ze startem w Benia de Onis, finiszowała 13-osobowa grupa kolarzy w tym samym czasie 3:22.52. Wygrał Nowozelandczyk Finn Fisher-Black przed del Toro i Francuzem Jordanem Jegatem (Total Energies).
W klasyfikacji końcowej Meksykanin wyprzedził Majkę o 1.15, a trzecie miejsce wywalczył Fagundez - 1.20.
Wyścig, jeden z najstarszych w Hiszpanii (pierwsza edycja odbyła się w 1925 roku), toczył się pod znakiem dominacji ekipy z Emiratów. Kolarze z zespołu Polaka odnieśli wygrali wszystkie etapy i zajęli dwa czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej.

Dla Majki był to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającym się 4 maja Giro d'Italia.

Rafał Majka drugi w wyścigu Dookoła Asturii

Wielka inwestycja w del Toro

Del Toro ledwie kilka dni przed wielkim triumfem podpisał z drużyną z Emiratów nowy, obowiązujący aż do końca 2029 roku, kontrakt. To aktualnie najdłużej obowiązująca umowa w zawodowym peletonie. Zaufaniu pokładanemu w młodym Meksykaninie trudno się dziwić. W Asturii został właśnie najmłodszym zwycięzcą wyścigu, którego rozegrano 66. edycję. W chwili triumfu miał dokładnie 20 lat i 153 dni. Wyprzedził Andreasa Olivę, który wygrał w 1969 roku, mając 20 lat i 193 dni.