Tour of the Alps 2023: wynik i relacja z 5. etapu i klasyfikacja generalna wyścigu - kolarstwo

21/04/2023, 18:44 GMT+2

Brytyjczyk Simon Carr (EF Education-EasyPost) po samotnej ucieczce zwyciężył na ostatnim, 5. etapie wyścigu Tour of the Alps 2023. W klasyfikacji generalnej triumfował jego rodak Tao Geoghegan Hart z ekipy Ineos Grenadiers.

Hart po wygraniu Tour of the Alps

Tegoroczną edycję Tour of the Alps zamknął odcinek o długości 144,5 km z Cavalese do Brunico. Kluczowe wydarzenia dla losów etapowego zwycięstwa rozegrały się na podjeździe pod Muehlbach, z którego szczytu do mety pozostawało około 20 km.

Carr dopiął swego

Piątkową ucieczkę dnia stworzyła duża grupa 23 kolarzy, wśród których zdecydowanie najmocniejszy okazał się Carr. 23-latek od początku wyścigu wykazywał się dużą aktywnością, zabierając się w odjazdy i na ostatnim etapie doczekał się wreszcie nagrody za swoją ambitną postawę.
Zawodnik EF Education-EasyPost zaatakował na czele stawki na początku finałowego podjazdu pod Muehlbach niewiele ponad 26 km przed końcem, zostawiając za plecami rywali z pierwszej grupy. Szybko powiększał swoją przewagę i nie pozostawił konkurentom żadnych złudzeń, finiszując ze sporym zapasem.
Na drugim miejscu piątkowego odcinka uplasował się jego kolega z zespołu Niemiec Georg Steinhauser, a na trzecim Włoch Matteo Fabbro (Bora-Hansgrohe). Obaj stracili do triumfatora 53 sekundy.

Carr wygrał 5. etap Tour of the Alps

Geoghegan Hart obronił koszulkę

Ostatnia odsłona Tour of the Alps 2023 nie przyniosła zmian na szczycie klasyfikacji generalnej. Koszulkę lidera obronił Geoghegan Hart, który zdobył ją już na pierwszym etapie. W piątek dojechał do mety w towarzystwie kolegów z Ineos Grenadiers na 15. pozycji, 4 minuty i 28 sekund za Carrem.

W tej samej grupie finiszowali jego najgroźniejsi rywale z głównego zestawienia wyścigu. Drugie miejsce w "generalce" ze stratą 22 sekund zajął kolejny Brytyjczyk Hugh Carthy (EF Education-EasyPost), a podium uzupełnił Australijczyk Jack Haig (Bahrain-Victorious), tracąc 28 sekund w klasyfikacji.