Tour de Suisse 2023: wyniki i relacja z 8. etapu wyścigu kolarskiego

18/06/2023, 22:45 GMT+2

Duńczyk Mattias Skjelmose (Trek-Segafredo) został zwycięzcą tegorocznej edycji wyścigu Tour de Suisse. Na ostatnim, ósmym etapie uplasował się na trzeciej pozycji w jeździe indywidualnej na czas z St. Gallen do Abtwil. W niedzielę po wygraną sięgnął Hiszpan Juan Ayuso (UAE Team Emirates). Rywalizację przyćmiła jednak tragedia Gino Maedera, który stracił życie na trasie.

Ide Schelling załamany po śmierci Gino Maedera

Ostatnie etapy wyścigu przebiegały w trudnej atmosferze po śmierci reprezentanta gospodarzy. Maeder miał poważny wypadek na stromym zjeździe piątego dnia zmagań.
Piątkowy etap został zneutralizowany z tego powodu. Peleton pokonał wówczas tylko jego końcowy fragment w ciszy i skupieniu. W sobotę wzięto z kolei pod uwagę do klasyfikacji generalnej wyniki na 25 km przed metą.
- Towarzyszą mi mieszane emocje. To było dla mnie ogromne poświęcenie, ale też nie zapominam, że Gino zginął, wszystko to bardzo na mnie wpłynęło. Dla mnie najważniejsze było to, że rodzina Gino chciała, żeby wyścig został normalnie dokończony. To uspokoiło moje sumienie- zaznaczył Skjelmose.

Lider obronił koszulkę

Ayuso miał przed tym etapem 18 sekund straty do Duńczyka w klasyfikacji generalnej, ale zdołał odrobić tylko dziewięć i zakończył zawody na drugim miejscu. Dotychczasowy wicelider imprezy Austriak Felix Gall (AG2R-Citroen) zajął odległą lokatę i wypadł z czołówki.
- Wierzyłem, że to jest możliwe. Zawsze jeżdżę po to, żeby wygrywać. Udowodniłem, że jestem gotowy na Tour de France - powiedział Skjelmose. Wielka Pętla jest zaplanowana na 1-23 lipca.
Na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej uplasował się mistrz świata Belg Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step), który w "czasówce" był drugi ze stratą ośmiu sekund do Ayuso.
Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) był 30. w niedzielę i 29. w całym wyścigu, z kolei Maciej Bodnar (TotalEnergies) uplasował się, odpowiednio, na 56. i 105. pozycji. W Szwajcarii startował także Filip Maciejuk (Bahrain Victorious), ale cały jego team wycofał się po wypadku Maedera.