Tirreno - Adriatico 2024. Jonas Vingegaard wygrał 5. etap. Jest nowym liderem wyścigu

Mariusz Czykier

Akt. 08/03/2024, 16:42 GMT+1

Duńczyk Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike) wygrał 5. etap wyścigu Tirreno - Adriatico i został jego nowym liderem. Drugi na mecie w Valle Castellana był Hiszpan Juan Ayuso (UAE Team Emirates), a trzeci Australijczyk Jay Hindley (BORA-hansgrohe).

Vingegaard wygrał 5. etap Tirreno-Adriatico

Vingegaard zaatakował niecałe 30 km przed metą w Valle Castellana. Dwukrotny triumfator Tour de France wykorzystał swój najmocniejszy atut i oderwał się od peletonu podczas podjazdu na San Giacomo. Szybko wypracował sobie przewagę, którą konsekwentnie powiększał aż do ostatnich metrów.

Atak Vingegaarda na 28 km przed metą 5. etapu Tirreno-Adriatico

Ponad minutę później walkę o kolejne miejsca stoczyli kolarze z grupy goniącej Duńczyka. Najszybszy w niej był Ayuso, który na ostatnich metrach wyprzedził Hindleya.

Jonas Vingegaard ze sporą przewagą

Vingegaard przed rozpoczęciem piątego odcinka w klasyfikacji generalnej wyścigu był piąty. Do prowadzącego wówczas Jonathana Milana (Lidl - Trek) tracił 26 sekund. Włoch w piątek nie liczył się jednak w walce o czołowe lokaty. Dzięki wypracowanej przewadze i zdobyciu bonifikaty czasowej na mecie duński kolarz na przedostatni etap wyruszy z 54-sekundową przewagą na drugim w "generalce" Ayuso. Trzeci, ze stratą 1:20, jest Hindley.

Najważniejsze wydarzenia 5. etapu Tirreno-Adriatico

W sobotę kolarze będą mieli do przejechania 180 km z Sassoferrato do Cagli. Ostatnie 10 km prowadzić będzie ostro pod górę, na szczyt Monte Petrano. Transmisja od godz. 14:20 w Eurosporcie Extra w Playerze, a od 15.15 w Eurosporcie 2.