Kolekcjoner złota. Historyczny Evenepoel

Akt. 11/08/2023, 19:39 GMT+2

Remco Evenepoel wygrał jazdę indywidualną na czas z metą w Stirling podczas kolarskich mistrzostw świata w Szkocji. Belg został najmłodszym mistrzem świata w tej konkurencji i drugim kolarzem w historii, który zdobył złoto w "czasówce" i w wyścigu ze startu wspólnego elity.

Remco Evenepoel mistrzem świata w indywidualnej jeździe na czas

- To był mój jeden z największych celów w tym sezonie. Do tego udało mi się go zrealizować na trudnej trasie - powiedział Evenepoel, który w zeszłym roku zdobył złoto MŚ w wyścigu ze startu wspólnego.
W piątek 23-letni Belg na trasie o długości 47,8 km uzyskał czas 55 minut i 19,23 sekundy.
Drugi Włoch Filippo Ganna stracił do zwycięzcy 12,28 sekundy, a trzeci Brytyjczyk Joshua Tarling był wolniejszy o 48,20 s.
Jedyny Polak w stawce, Maciej Bodnar, zajął 31. miejsce ze stratą 3.54,70.

Rozstrzygnięć czas

Jazdę indywidualną na czas w kategorii juniorów wygrał Australijczyk Oscar Chamberlain, który przejechał 22,8 km w 28.29,62. Za nim uplasowali się Brytyjczyk Ben Wiggins, wolniejszy o 24,78 s i Niemiec Louis Leidert (strata 34,11). Najlepszy z Polaków, Dawid Wika-Czarnowski, zajął 26. miejsce ze stratą 2.04,7 do zwycięzcy. Filip Gruszczyński był 31.
W kolarstwie górskim (wyścig XCO) mistrzami świata do lat 23 zostali Brytyjczyk Charlie Aldridge i Australijka Samara Maxwell. Matylda Szczecińska została sklasyfikowana na 20. miejscu. Piotr Śliwiński był 65., a Piotr Kryński 70.