Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Amstel Gold Race 2024. Kiedy i o której godzinie początek wyścigu? Gdzie oglądać?

📝Polska Agencja Prasowa

Akt. 14/04/2024, 10:16 GMT+2

Niedzielny jednodniowy wyścig kolarski Amstel Gold Race śmiało można nazwać najbardziej "polskim" z wiosennych klasyków. W imprezie, nazywanej potocznie "Piwnym Wyścigiem", dwukrotnie triumfował bowiem Michał Kwiatkowski. Kobiecą edycję wygrała natomiast w 2019 roku Katarzyna Niewiadoma.

Michał Kwiatkowski wygrał Amstel Gold Race

Dwójka najbardziej utytułowanych reprezentantów Polski stanie także na starcie w najbliższą niedzielę, a polscy kibice liczą na kolejny dobry występ. Zarówno "Kwiato", jak i Niewiadoma obok zwycięstw mają bowiem na koncie szereg miejsc w czołówce imprezy rozgrywanej na szosach południowej Holandii, na terenach historycznego księstwa Limburgii.

Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) startował w Amstel Gold Race aż 11 razy, wygrał w 2015 i 2022 roku, 2017 był na mecie drugi, a jeszcze trzykrotnie plasował się w czołowej "10". Niewiadoma (Canyon SRAM) ma za sobą sześć startów i pięć miejsc w "10".
picture

Kwiatkowski wygrał Amstel Gold Race 2015

Poza wymienioną dwójką w zgłoszonych do wyścigu składach znalazł się prezentujący ostatnio coraz lepszą formę Kamil Małecki (Q36,5 Pro Cycling Team), a wśród pań zapowiadany był start klubowej koleżanki Niewiadomej - Agnieszki Skalniak-Sójki i Kai Rysz (Lifeplus Wahoo).

Kwiatkowski, mistrz świata z 2014 roku, choć najbardziej utytułowany spośród startujących, nie jest jednak wymieniany w gronie kandydatów do zwycięstwa, bowiem będzie raczej pełnił rolę pomocnika dla faworyzowanego w ekipie Ineos Brytyjczyka Thomasa Pidcocka. W znacznie korzystniejszej sytuacji jest liderka Canyon SRAM - wszystko wskazuje na to, że cała ekipa podporządkowana zostanie wspólnemu celowi - umożliwieniu Niewiadomej walki o zwycięstwo.
picture

Fantastyczna Niewiadoma! Polka wygrała Amstel Gold Race

Amstel Gold Race - jeden z najtrudniejszych klasyków

Trasa wyścigu mężczyzn, który przeprowadzony zostanie po raz 58., prowadzi z Maastricht do Berg en Terblijt i ma 253,6 km. Charakterystyczne dla Amstel Gold Race są liczne, niezbyt długie, za to miejscami strome podjazdy. Częste zmiany tempa, boczne wiatry i ponad 250-kilometrowy dystans sprawiają, że impreza uznawana jest za jeden z najciężych klasyków. Dodatkowe utrudnienia to bardzo wąskie chwilami drogi i wyrastające na nich często wysepki. Krótkich, stromych ścianek jest na trasie 33, co składa się na niebagatelne 3200 metrów przewyższenia.

Na starcie zabraknie ubiegłorocznego triumfatora Słoweńca Tadeja Pogaczara. W roli faworyta numer 1 wystąpi aktualny mistrz świata Holender Mathieu van der Poel, który zwyciężył już na trasie "Piwnego Wyścigu" przed pięciu laty. To właśnie wtedy w kobiecej edycji zwyciężyła Kasia Niewiadoma. Van der Poel (Alpecin-Deceuninck) jest w takiej formie, że można się spodziewać z jego strony wczesnego, samotnego ataku, wzorem ubiegłotygodniowego Paryż - Roubaix.

Do walki o czołowe lokaty mogą się włączyć zawodnicy UAE Team Emirates z Juanem Ayuso i Brandonem McNultym na czele, a także drugi przed rokiem Ben Healy (EF Education-EasyPost) czy trzeci w 2023 roku Thomas Pidcock, który na holenderskich szosach czuje się znacznie pewniej niż na brukach Roubaix, a dodatkowo będzie miał wsparcie rutynowanego i znającego znakomicie ten wyścig Michała Kwiatkowskiego. Do roli czarnego konia może natomiast pretendować 24-letni Belg Maxim Van Gils (Lotto Dstny), a także jego rówieśnik, Amerykanin Matteo Jorgenson (Visma Lease a Bike).

Panie na krótszym dystansie

Wśród pań, które będą miały do pokonania dystans o 100 kilometrów krótszy (157,6), ton walce nadawać będą dwie najsilniejsze ekipy kobiecego peletonu - SD Worx i Lidl-Trek. Mocną i zdyscyplinowaą drużynę będzie jednak mieć także Niewiadoma, która drugim miejscem w Dookoła Flandrii potwierdziła, że jest świetnie przygotowana do wiosennej kampanii klasyków. Polce odpowiada także trasa, inna w końcówce od wyścigu mężczyzn. Decydujące znaczenie dla losów rywalizacji będzie miał bowiem podjazd na słynny Cauberg, półkilometrowa wspinaczka z nachyleniem przekraczającym momentami 12 procent i kończąca się dwa kilometry przed linią mety.

Liczyć się więc będzie dynamika prezentowana na krótkim odcinku, ale i to, jaki zapas sił uda się zachować na końcowe kilometry po ponad 150 kilometrach walki na trudnej trasie. Patrząc na listę startową, można przypuszcząć, że na Caubergu w pierwszym szeregu walczyć będą mistrzyni świata Belgijka Lotte Kopecky i Holenderka Demi Vollering (SD Worx), Włoszka Eliza Longo-Borghini i Holenderka Shirin van Anrooij (Lidl-Trek) oraz Niewiadoma. Groźne powinny też być doświadczona Holenderka Marianne Vos (Visma Lease a Bike), zwyciężczyni z 2021 roku, a także Brytyjka Pfeiffer Georgi (DSM) czy Włoszka Silvia Persico (UAE Team ADQ).

Gdzie oglądać Amstel Gold Race 2024?

(pqv/łup)
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama