Polki otarły się o podium w madisonie

Akt. 07/08/2023, 23:04 GMT+2

Blisko sukcesu polskich zawodniczek w kolarskich mistrzostwach świata na torze. Siostry Daria i Wiktoria Pikulik zajęły czwarte miejsce w madisonie.

Polki czwarte w wyścigu madison na MŚ w Glasgow

Madison to olimpijska konkurencja na najdłuższym torowym dystansie (30 km, czyli 120 okrążeń toru), w której startują dwuosobowe zespoły. Zawodniczki przeprowadzają zmiany chwytając się za ręce i wypychając jedna drugą. Mogą zdobywać punkty na 12 premiowanych rundach i za nadrobienie okrążenia.
Siostry Pikulik będą długo pamiętać start w Glasgow. Miały ogromną szansę na medal. Po 11 finiszach utrzymywały się na trzeciej pozycji, za Brytyjkami i Australijkami, ale musiały uważać na mających niewielką stratę do nich Francuzki i Włoszki.
Dziewięć okrążeń przed metą doszło do kraksy z udziałem m.in. Włoszki i Holenderki, ale wyścig przerwano dopiero na dwie rundy przed końcem, gdy Polki wypracowały sobie dobrą pozycję na końcowy, podwójnie punktowany finisz.

Przerwano wyścig madison kobiet na 2. okrążenia przed końcem na MŚ w Glasgow

Po wznowieniu rywalizacji siostry Pikulik nie zdołały upilnować Francuzek, które wygrały ostatni sprint za 10 punktów. Polki minęły linię mety na trzeciej pozycji, zdobyły cztery punkty, ale w ogólnym bilansie przegrały o punkt z "Trójkolorowymi", które przeskoczyły z piątej na trzecią lokatę.
Złoty medal wywalczyły Brytyjki (Neah Evans i Elinora Barker), srebro powędrowało do Australijek (Georgi Barker i Alexandry Manly).