MŚ w kolarstwie Wollongong 2022. Wyniki i relacja wyścigu elity mężczyzn

25/09/2022, 06:51 GMT+2

Belg Remco Evenepoel - po samotnym ataku na ostatnich 25 kilometrach - wygrał wyścig elity mężczyzn podczas kolarskich mistrzostw świata w Wollongong. Drugie miejsce zajął Francuz Christophe Laporte, a trzeci był Australijczyk Michael Matthews.

Niedziela była ostatnim dniem kolarskich mistrzostw świata w Australii. Ostatnim, kulminacyjnym punktem imprezy był wyścig ze startu wspólnego panów. Mężczyzni mieli tego dnia do pokonania trasę o długości 266,9 km, w tym 12 rund po 17-kilometrowym odcinku w Wollongong.

Owsian w ucieczce, atak Evenepoela po złoto

Przez dłuższą część dystansu na czele jechała grupa uciekinierów z Łukaszem Owsianem. Polak, jadący razem z reprezentantem gospodarzy Lukiem Plappem oraz Amerykaninem Scottem McGillem, został ostatecznie doścignięty 60 kilometrów przed metą po tym, jak w peletonie mocno przyspieszył Remco Evenepoel.
35 kilometrów przed metą Belg zdecydował się na atak z głównej grupy wraz z Kazachem Aleksiejem Łucenką.
- Miejsce dość nietypowe, bo zaatakował na płaskim - zauważył komentator Eurosportu Tomasz Jaroński.
Dziesięć kilometrów dalej 22-letni kolarz Quick-Step Alpha Vinyl Team zostawił Kazacha w tyle, pewnie zmierzając po pierwszy seniorski tytuł mistrza świata.

Merckx doczekał się następcy

W końcówce Evenepoel pokazał wielką klasę, z każdym metrem odjeżdżając najgroźniejszym rywalom. Ostatecznie wpadł na metę z czasem 6:16:08, ciesząc się z pierwszego złotego medalu Belgii w tegorocznej imprezie.
Evenepoel nie krył radości ze swojej wygranej, podkreślając, że na jego sukces pracowało wiele osób.
- Dzisiaj wygraliśmy to mistrzostwo świetną pracą całej drużyny - zaznaczył zawodnik, który swoim występem nawiązał do swojego rodaka, czterokrotnego mistrza świata Eddy'ego Merckxa (1964, 1967, 1971, 1974).
- Tak - odparł z kolei z uśmiechem na pytanie, czy ten triumf jest spełnieniem jego marzeń.

Zaciekła walka o pozostałe medale

Evenepoel nie dał tego dnia rywalom najmniejszych szans, o czym świadczy jego przewaga nad pozostałymi zawodnikami.
Główna grupa przyjechała bowiem na metę przeszło dwie minuty po Belgu, a w niej najszybciej finiszowali Francuz Christophe Laporte, a trzeci był Australijczyk Michael Matthews, zdobywając odpowiednio srebrny oraz brązowy krążek.
Do mety wyścigu nie dojechał z kolei jeden z faworytów Mathieu van der Poel. W noc przed startem Holender został zatrzymany przez policję na napaść na parę nastolatków. Ostatecznie przystąpił do walki, ale po 30 kilometrach zszedł z trasy.
Większej roli w Wollongong nie odegrali niestety Polacy. Najlepszy z Biało-Czerwonych - Stanisław Aniołkowski - ukończył rywalizację na 76. miejscu.