Marta Lach wygrała 5. etap wyścigu kolarskiego Dookoła Bretanii

07/05/2022, 19:54 GMT+2

Marta Lach wygrała ostatni, piąty etap kobiecego wyścigu Dookoła Bretanii. Kolarka ekipy Ceratizit-WNT zajęła również 10. miejsce w klasyfikacji generalnej imprezy. Oba osiągnięcia są jednymi z największych w dotychczasowym dorobku 24-letniej zawodniczki.

Marta Lach

Wygrany w sobotę etap, który kończył pięciodniową rywalizację w Bretanii, był dla Lach drugim triumfem etapowym, a w sumie czwartym zwycięstwem w profesjonalnej karierze.
Finiszowała najszybciej z trzyosobowej czołówki, wyprzedzając Holenderkę Nicolę Steigengę (Team Coop) i Włoszkę Gretę Maturano (Top Girls Fassa Bortolo).
Sześć sekund później linię mety minął peleton, w którym najszybsza okazała się była mistrzyni świata Włoszka Marta Bastianelli (UAE Team).
Końcową klasyfikację pięcioetapowej imprezy wygrała inna Włoszka Vittoria Guazzini (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope), która wyprzedziła Francuzkę Cedrine Kerbaol (Cofidis Women) o 25 sekund. Trzecia była Nowozelandka Ally Wollaston (AG Insurance-NXTG).
Lach straciła do triumfatorki 1.21 i została ostatecznie w całym wyścigu sklasyfikowana na 10. miejscu.

Wielki sukces polskiej kolarki

Dla Polki oba osiągnięcia są jednymi z najważniejszych w dotychczasowej karierze. 24-letnia była mistrzyni Polski w imprezie etapowej mogła się dotąd pochwalić tylko triumfem na inauguracyjnym odcinku Festiwalu Elsy Jacobs przed trzema laty.

Sukces Lach może smakować jeszcze bardziej po wypadku, jakiego doznała latem ubiegłego roku. Przez chwilę nieuwagi wpadła podczas treningu na zaparkowany samochód, unikając co prawda złamań, ale doznając poważnych obrażeń twarzy.
Przed rokiem kolarka, która m.in. reprezentowała Polskę podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, była bohaterką reportażu Eurosportu o jej kolarskiej karierze.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl, PAP