Dublet Red Bulla w Grand Prix Arabii Saudyjskiej. Kapitalny debiut 18-latka z Ferrari

09/03/2024, 21:44 GMT+1

Broniący tytułu mistrza świata Max Verstappen z Red Bull Racing w sobotę wygrał Grand Prix Arabii Saudyjskiej w Dżuddzie, odnosząc drugie zwycięstwo w nowym sezonie Formuły 1. Holender triumfował już po raz 56. w karierze, a na podium stanął po raz setny.

Max Verstappen mistrzem Formuły 1 w sezonie 2021/2022

Verstappen przed tygodniem wygrał inaugurację kampanii 2024 w Bahrajnie. Trzykrotny mistrz świata jest na czele klasyfikacji generalnej kierowców nieprzerwanie od maja 2022 roku, czyli przez 41 kolejnych wyścigów. Śrubuje własny rekord, bo w ubiegłym roku poprawił dokonanie Niemca Michaela Schumachera, który prowadził przez 37 rund.
- To był kolejny fantastyczny weekend. Auto prowadziło się super, jestem bardzo zadowolony - powiedział 26-letni Verstappen po zakończeniu rywalizacji.

Debiutant Ferrari z punktami. Wyniki Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Drugie miejsce zajął w sobotę drugi z kierowców Red Bulla - Sergio Perez. Linię mety Meksykanin minął 8,643 s po Holendrze, ale zostało mu doliczone karne pięć sekund za niebezpieczny wyjazd ze stanowiska serwisowego.
Trzeci był Charles Leclerc z Ferrari - 18,639 s. Kierowca z Monako wywalczył za to dodatkowy punkt do klasyfikacji generalnej, bo miał najlepszy czas okrążenia.
Duży sukces odniósł debiutujący w Formule 1, 18-letni Brytyjczyk Oliver Bearman, który pod nieobecność Hiszpana Carlosa Sainza Jr (zapalenie wyrostka robaczkowego), zasiadł w bolidzie Ferrari. W Dżuddzie minął linię mety na siódmej pozycji i zdobył pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej.
- Całkowicie na to zasługuje, wykonał wielką pracę już od trzeciej sesji treningowej. Siódme miejsce po tym, jak wzięło się udział tylko w jednym treningu, to świetny wynik - skomentował jego kolega z teamu Leclerc.
Kolejna runda MŚ odbędzie się 24 marca w Australii.

Wyniki Grand Prix Arabii Saudyjskiej:

1. Max Verstappen (Holandia/Red Bull) 1:20.43,273
2. Sergio Perez (Meksyk/Red Bull) strata 13,643 s
3. Charles Leclerc (Monako/Ferrari) 18,639 (dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie)