W końcu się udało. Staręga przebrnął przez kwalifikacje

Akt. 15/12/2023, 14:54 GMT+1

Są pierwsze punkty Polaka w Pucharze Świata w biegach narciarskich w tym sezonie. Maciej Staręga awansował z ostatnim, 30. czasem do ćwierćfinałów spintu techniką dowolną w Trondheim, ale na tym etapie zakończył start. Kwalifikacji w Norwegii nie przeszli Dominik Bury i Robert Bugara. Najlepszy tego dnia okazał się reprezentant gospodarzy Johannes Klaebo.

Staręga bez awansu do półfinału sprintu w Trondheim

Dla Polaków to czwarte zmagania pucharowe w tym sezonie. Poprzednie były w fińskiej Ruce oraz w Gallivare i Ostersund w Szwecji.
W piatek w Trondheim Staręga uzyskał czas 2.52,33, a Klaebo przejechał 1400 m w 2.44,33, o dokładnie osiem sekund szybciej. Bury był 56., a Bugara 72.
Starty ćwierćfinałowe mężczyzn zaplanowano na godzinę 13. Polski jedynak w czołowej trzydziestce zaprezentował się już w pierwszym biegu.

Staręga z kwalifkacją w sprincie w Trondheim

Poteżni przeciwnicy

O awans do półfinału walczył z wymagającymi rywalmi. Byli nim Klaebo, trzeci w eliminacjach Francuz Lucas Chanavat, 18. Amerykanin Ben Ogden, 23. inny zawodnik francuski Renaud Jay oraz 26. w kwalifikacjach Szwed Oskar Svensson.
Staręga odpadł i zakończył rywalizację na 26. miejscu. Ostatecznie całą rywalizację wygrał Klaebo przed Chanavatem i Norwegiem Haraldem Oestbergiem Amundsenem.

W kwalifikacjach w gronie pań odpadły szybko dwie Polki. Weronika Kaleta pokonała trasę w 3.26,44 i zajęła 46. miejsce. Monika Skinder nie wystartowała.