Dominacja faworytów w Tour de Ski. Polacy nadal daleko

Akt. 01/01/2024, 17:37 GMT+1

W poniedziałek odbyły się narciarskie biegi na dochodzenie techniką dowolną na 20 km we włoskim Dobbiaco. Ten trzeci etap zaliczanego do Pucharu Świata cyklu Tour de Ski wygrał Norweg Harald Oestberg Amundsen i Amerykanka Jessica Diggins. Polacy zajęli odległe lokaty.

Amundsen wygrał bieg pościgowy na 20 km w Toblach

Prowadzący w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Amundsen o 32,9 s wyprzedził swojego rodaka Erika Valnesa. Trzeci, ze stratą 1.04,6, był kolejny Norweg Jan Thomas Jenssen.

Dominik Bury, który stracił do zwycięzcy 6.05,0, zajął 55. miejsce, a Maciej Staręga był 76. ze stratą 11.55,6.

Dominik Bury na mecie biegu pościgowego na 20 km w Toblach

Na czele Tour de Ski bez zmian

Diggins natomiast o 46,5 s wyprzedziła Niemkę Victorię Carl. Trzecia, ze stratą 48,2, była Szwedka Linn Svahn.

Jessie Diggins wygrała bieg pościgowy kobiet na 20 km w Toblach

Izabela Marcisz uplasowała się na 53. pozycji - 9.03,3 straty.
Klasyfikacje generalne TdS odpowiadają rezultatom poniedziałkowych biegów.
Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, tym razem rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Davos i Val di Fiemme.

Zwycięzcami poprzedniej edycji byli Norweg Johannes Klaebo i Szwedka Frida Karlsson. W latach 2010-13 czterokrotnie cykl wygrała Justyna Kowalczyk. Do najnowszej edycji TdS nie przystąpiło z powodu zarażenia grypą i Covid-19 wielu czołowych zawodników, w tym między innymi Klaebo, trzykrotny zwycięzca tej imprezy, pięciokrotny mistrz olimpijski i dziewięciokrotny mistrz świata.

Do zakończenia rywalizacji pozostały cztery etapy. Na środę w Davos zaplanowano sprinty techniką dowolną.