Skandynawowie błyszczą w Val di Fiemme. W niedzielę Alpe Cermis

06/01/2024, 22:14 GMT+1

Erik Valnes z Norwegii i Linn Svahn ze Szwecji wygrali biegi techniką klasyczną ze startu wspólnego na 15 km w Val di Fiemme, przedostatnią odsłonę Tour de Ski. Na niedzielę zaplanowano wielki finał z podbiegiem na Alpe Cermis.

Erik Valnes wygrał bieg masowy na 15 km w Val di Fiemme

Valnes triumfował czasem 50.50,6. Drugi ze stratą 0,9 sekundy był Szwed William Poromaa. Trzecie miejsce zajął Szwajcar Cyril Faehndrich, który był wolniejszy od zwycięzcy o 1,1 s.
Na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata plasuje się czterech Norwegów: Harald Amundsen - 929 pkt, Johannes Klaebo - 734, Paal Golberg - 720 i Erik Valnes - 712.

Dwie Szwedki na czele

Wcześniej w sobotę w Val di Fiemme rywalizowały kobiety. Svahn przebiegła 15 km w czasie 53.49,7. Tuż za nią uplasowała się jej rodaczka Frida Karlsson, a trzecia była Niemka Katharina Hennig.
ESNL | Svahn wint de 15km massastart
Liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z dorobkiem 1067 pkt pozostaje Amerykanka Jessie Diggins, która w sobotę była ósma. Reprezentantka USA wyprzedza swoją rodaczkę Rosie Brennan - 875 pkt.
W niedzielę odbędzie się bieg na 10 km stylem dowolnym, który zakończy się podbiegiem na Alpe Cermis. Rywalizację mężczyzn zaplanowano na godz. 14.30, a kobiet na godz. 15.45. Relacje na żywo w Eurosporcie Extra w Playerze i Eurosporcie 1 (bieg kobiet).

Skąd wzięły się biegi na Alpe Cermis? Justyna Kowalczyk odpowiada

Po sześciu etapach liderami Tour de Ski są Amundsen, który o 94 sekundy wyprzedza Valnesa oraz Diggins, która ma 43 sekundy przewagi nad Szwedką Jonną Sundling.