Therese Johaug wystartuje w mistrzostwach Norwegii po dwuletniej przerwie

20/03/2024, 16:21 GMT+1

Wielokrotna mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Therese Johaug wraca do rywalizacji. Norweżka, która przed dwoma laty zakończyła karierę, wystąpi w sobotnich mistrzostwach kraju na dystansie 30 kilometrów techniką dowolną.

Johaug wygrała bieg na 30 km w Oslo

Bieg na 30 kilometrów jest koronną konkurencją Johaug. Norweżka wywalczyła na tym dystansie dwa medale olimpijskie, w tym złoty w Pekinie, a także zdobyła cztery tytuły mistrzyni świata oraz pięciokrotnie wygrywała mistrzostwo kraju.

Pekin 2022 - biegi narciarskie. Therese Johaug ze złotym medalem w biegu na 30km

"Chcę sprawdzić się w walce z najlepszymi"

35-latka, po zwycięstwie w amatorskim biegu Engadin Frauenlauf na początku marca, stwierdziła, że jest zadowolona ze swojej dyspozycji, chociaż trenuje zdecydowanie mniej niż w trakcie kariery.
Johaug już kilkukrotnie wspominała, że nie zamknęła ostatecznie drzwi do powrotu, lecz jej celem jest głównie start w przyszłorocznych mistrzostwach świata w Trondheim, które odbędą się w dniach 26 lutego - 6 marca.
- Jeszcze nie podjęłam decyzji, zrobię to dopiero w maju - podkreśliła w rozmowie z dziennikiem "Dagbladet".
Jej udział w mistrzostwach kraju jest więc sporym zaskoczeniem.
- Chcę sprawdzić się w walce z najlepszymi norweskimi biegaczkami. Nie stawiam się w roli faworytki, ale zobaczymy. To w końcu mój ulubiony dystans, ale jeszcze nie próba generalna przed ewentualnymi MŚ - powiedziała na antenie kanału telewizji NRK.

Therese Johaug ma na koncie wiele medali najważniejszych imprez

W swojej karierze Johaug zdobyła łącznie sześć medali olimpijskich (cztery złote, srebrny i brązowy). Jest 14-krotną mistrzynią świata i trzy razy triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, notując aż 80 zwycięstw w zawodach indywidualnych.
W mistrzostwach kraju wywalczyła w sumie 31 krążków (18 złotych, dziewięć srebrnych i cztery brązowe).