Norweg Harald Amundsen z Kryształową Kulą. Klasyfikacja generalna PŚ w biegach 2023/24

17/03/2024, 17:39 GMT+1

Norweg Harald Oestberg Amundsen sięgnął po Kryształową Kulą za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. Niedzielny finał sezonu, czyli bieg ze startu wspólnego techniką dowolną na 20 km w szwedzkim Falun wygrał jego rodak Johannes Hoesflot Klaebo.

Amundsen z Kryształową Kulę za sezon 2023/2024 w biegach narciarskich

Klaebo przyprowadził do mety dużą grupę i wygrał przed dwójką swoich kolegów z reprezentacji. Gjoeran Tefre stracił 0,4 sekundy, a Martin Loewstroem Nyenget 2,2 s.
Amundsen długo utrzymywał się w czołówce i dopiero w samej końcówce opadł z sił. Ostatecznie zajął 17. miejsce - 19,4 s za zwycięzcą.

Klaebo wygrał bieg na 20 km w Falun

Mocny finisz Klaebo w Pucharze Świata

Klaebo po raz 83. w karierze wygrał bieg Pucharu Świata i siódmy z rzędu w końcowej fazie sezonu.
W Falun startowało trzech Polaków. Sebastian Bryja był 64. ze stratą 3.33,9, natomiast Maciej Staręga 86. - 6.31,4. Z kolei Dominik Bury nie ukończył zawodów.
Klasyfikację generalną wygrał Amundsen, gromadząc 2654 punkty, przed Klaebo - 2600 i trzecim z Norwegów Erikiem Valnesem - 2106. Staręga sezon ukończył na 139. miejscu - 43 pkt., a Kamil Bury na 146. - 37.

Diggins wygrała klasyfikację generalną kobiet

Wcześniej w niedzielę Jessica Diggins wygrała w Falun bieg ze startu wspólnego techniką dowolną na 20 km kobiet, zdobywając dużą Kryształową Kulę. Amerykanka jeszcze przed dotarciem na metę mogła cieszyć się z wygrania klasyfikacji generalnej, bowiem na lotnych finiszach zdobyła 30 punktów.

Diggins wygrała bieg na 20 km w Falun

Przed startem jedynie Linn Svahn mogła pokrzyżować jej plany. Szwedka występu nie mogła zaliczyć do udanych, kończąc rywalizację na 26. miejscu - strata 1.18,8.