Dwóch Norwegów na podium. Polak daleko w biegu na 20 km

26/11/2023, 15:02 GMT+1

Norweg Jan Thomas Jenssen był najlepszy biegu na 20 km techniką dowolną w Ruce. Zawiódł jego rodak Johannes Klaebo. Faworyt zajął dopiero 21. miejsce. Jedyny w stawce Polak Dominik Bury przybiegł na 53. miejscu

Jenssen wygrał bieg na 20 km stylem dowolnym w Ruce

Start na 20 km mężczyzn stylem dowolnym kończył weekend biegowy w Ruce. Warunki pogodowe nie rozpieszczały. W niedzielę temperatura wynosiła aż 16 stopni na minusie.
Biegacze mieli do pokonania 8 rund po 2,5 km. Rywalizowało 82 zawodników, w tym jeden Polak Dominik Bury.
Niespodziewanie wygrał Norweg Jan Thomas Jenssen. Drugie miejsce sensacyjnie zajął Czech Michal Novak, a trzeci był Norweg Harald Oestberg Amundsen.

Faworyt zawiódł

Obrońca trofeum, pięciokrotny mistrz olimpijski Johannes Klaebo stracił 54,8 s i był dopiero 21. Norweg niedawno poważnie chorował na Covid-19 i nie doszedł jeszcze do pełnej formy. Jak mówi, potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby jego organizm był przygotowany na taki wysiłek.
Jedyny Polak w stawce Dominik Bury pobiegł lepiej niż w sobotę na 10 km, gdy uplasował się na odległej 67. pozycji. W niedzielę był 53., do zwycięzcy stracił 2.45,8.
Jenssen na dystansie 20 km uzyskał czas 48.08,9. Drugi Novak stracił do niego tylko 0,7 s, trzeci Amundsen był wolniejszy o 2,1 s. Rywalizację ukończyło 75 zawodników.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liderem został Amundsen, który zgromadził już 229 pkt. Drugi jest jego rodak Paal Golberg - 215 pkt, a na trzecie miejsce awansował Novak - 209 pkt.
Na piątej pozycji z dorobkiem 202 pkt sklasyfikowany jest Klaebo.
Kamil Bury ma 15 pkt i jest w klasyfikacji generalnej PŚ na 76. miejscu.