Amerykanka uderzona w twarz, pojawiła się krew. Szwedka wygrywa o włos

Akt. 26/11/2023, 13:30 GMT+1

Do ostatnich metrów trwała zacięta rywalizacja o zwycięstwo w biegu na 20 km ze startu wspólnego techniką dowolną. Ostatecznie w fińskiej Ruce triumfowała Szwedka Moa Ilar. O wielkim pechu może mówić walcząca ze wszystkich sił Amerykanka Jessie Diggins, która musiała zadowolić się drugim miejscem.

Diggins uderzona kijkiem w twarz na ostatnim okrążeniu biegu na 20 km

Diggins nie miała szczęścia. Na ostatnim okrążeniu zgubiła kijek. I choć szybko otrzymała nowy, to osoba z obsługi popełniła błąd, albowiem skierowała go ostrym końcem w kierunku zawodniczki, uderzając ją przy tym w twarz. Niewykluczone, że wspomniane zajście miało decydujący wpływ na wyniki niedzielnych zmagań.

Choć Diggins - rywalizująca z rozcięciem w okolicy ust - robiła wszystko, co w jej mocy, to ostatecznie nie zdołała doścignąć Ilry. Szwedka zwyciężyła minimalnie, była lepsza o 0,3 s. Trzecie miejsce zajęła inna Amerykanka Rossie Brennan (strata 1,4 s).

Ilar wygrała bieg na 20 km w Ruce

Nie było powtórki z soboty

Prowadzące przez większość dystansu Szwedki Ebba Andersson i Frida Karlsson w końcówce opadły z sił i ostatecznie zostały sklasyfikowane na piątej i szóstej pozycji, obie ze stratą 3,2 s do Ilry.
W sobotę Andersson została w fińskiej Ruce zwyciężczynią pierwszego biegu długiego w sezonie narciarskiego Pucharu Świata, na dystansie 10 km techniką klasyczną. Monika Skinder była 52.
W niedzielę Polki nie startowały.
W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Szwedka Karlsson z dorobkiem 285 pkt. Druga jest Amerykanka Brennan - 255 pkt, a trzecia Diggins - 247 pkt. Ilar awansowała na siódmą pozycję - 198 pkt.