Kerttu Niskanen i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali sobotnie biegi Pucharu Świata na 10 km stylem klasycznym w Falun

Akt. 16/03/2024, 17:08 GMT+1

Finka Kerttu Niskanen i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo zwyciężyli w sobotnich biegach na 10 km stylem klasycznym Pucharu Świata w szwedzkim Falun. Najlepiej wśród reprezentantów Polski spisała się Izabela Marcisz, która została sklasyfikowana na 49. pozycji.

Kerttu Niskanen wygrała bieg na 10 km stylem klasycznym w Falun

Niskanen o 4,2 s wyprzedziła swoją rodaczkę Johannę Matintalo i o 10 s Szwedkę Jonnę Sundling. Na piątej pozycji została sklasyfikowana liderka Pucharu Świata Amerykanka Jessica Diggins, która straciła do Niskanen 23,1 s.
Ostateczna walka o tytuł w klasyfikacji generalnej PŚ rozstrzygnie się dopiero w niedzielę w biegu ze startu wspólnego na 20 km techniką dowolną. Liderka Diggins przed ostatnimi zawodami w sezonie ma 2616 pkt. Druga jest Szwedka Linn Svahn - 2541 pkt, jedyna, która może jeszcze pokonać Amerykankę.
Z Polek najwyżej na 122. pozycji jest sklasyfikowana Monika Skinder - 26 pkt. Izabela Marcisz jest 124. - 24 pkt.

Klaebo z kolejnym triumfem w Falun

W rywalizacji mężczyzn najszybszy na 10-kilometrowej trasie w Falun był Norweg Klaebo, który dzień wcześniej triumfował w sprincie.
Klaebo o 22,1 s wyprzedził Fina Iivo Niskanena i o 24 s swojego rodaka Martina Loewstroem Nyengeta. Lider klasyfikacji generalnej PŚ Norweg Harald Oestberg Amundsen został sklasyfikowany na ósmej pozycji ze stratą 46,8 s.
W Falun startowało dwóch Polaków. Maciej Staręga był 79. ze stratą 3.37,4 do Klaebo, natomiast Sebastian Bryja 81. - strata 3.57,1.

Klaebo wygrał bieg na 10 km stylem klasycznym w Falun

W klasyfikacji generalnej PŚ przed niedzielnym, kończącym sezon biegiem ze startu wspólnego techniką dowolną na 20 km liderem jest Amundsen, który zgromadził 2582 pkt. Drugi jest Klaebo - 2470, triumfator PŚ w dwóch poprzednich sezonach (a łącznie w czterech). Trzeci jest następny z Norwegów Erik Valnes - 2106 pkt. Na dwóch kolejnych miejscach są także Norwegowie.
Na 137. pozycji jest klasyfikowany Maciej Staręga z dorobkiem 43 pkt.