Mistrzostwa świata w biathlonie. Lisa Vittozzi ze złotem w biegu na 15 km

Akt. 13/02/2024, 20:14 GMT+1

Wielki sukces osiągnęła włoska biathlonistka Lisa Vittozzi. Zawodniczka wygrała w czeskim Novym Mescie na Morave bieg na 15 km i zdobyła pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw świata w konkurencji indywidualnej. Najlepsza z Polek Anna Mąka zajęła 36. miejsce.

Lisa Vittozzi ze swoim złotym medalem

Vittozzi ani razu nie pomyliła się na strzelnicy i stanęła na podium po raz drugi w trwających zawodach w Czechach. W sobotę zdobyła srebro w biegu na dochodzenie na 10 km.

Złoto do kolekcji

Włoszka na koncie miała już jeden tytuł mistrzowski - w ubiegłym roku w Oberhofie triumfowała wraz z rodaczkami w sztafecie 4x6 km. Wtorkowy medal był jej 10. w karierze w mistrzostwach świata (siódmym, licząc tylko konkurencje indywidualne). W jej dorobku jest też m.in. brąz w sztafecie mieszanej, wywalczony na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.

We wtorek na drugiej pozycji uplasowała się Janina Hettich-Walz, która również była na strzelnicy bezbłędna i straciła do Vittozzi 20,5 s. Niemka też ma powody do zadowolenia, bo to jej pierwszy indywidualny medal MŚ, w których nigdy wcześniej nie zajęła lokaty wyższej niż 20. W dorobku ma srebro w sztafecie 4x6 km sprzed trzech lat.
Brąz zdobyła Julia Simon, z jednym niecelnym strzałem i stratą 29,6 s do triumfatorki. Francuzka została pokonana w trwającej edycji MŚ po raz pierwszy. Wcześniej zdobyła złote medale w sztafecie mieszanej, sprincie na 7,5 km i biegu na dochodzenie na 10 km.

Polki daleko

Mąka miała trzy "pudła" i do Vittozzi straciła ponad pięć minut. Joanna Jakieła była 40., Natalia Sidorowicz - 47., a Daria Gembicka - 83. Startowały 92 biathlonistki.

Na środę zaplanowana jest rywalizacja mężczyzn na 20 km. Mistrzostwa w Czechach potrwają do niedzieli.

MŚ w biathlonie: wyniki biegu na 15 km

1. Lisa Vittozzi (Włochy) 40.02,9 (0 karnych minut)
2. Janina Hettich-Walz (Niemcy) strata 20,5 s (0)