Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

K2 zdobyte zimą. Kim są ludzie, którzy weszli na K2?

Emil Riisberg

16/01/2021, 13:36 GMT+1

K2 w końcu pokonane zimą, a wśród tych, którzy tego dokonali, są Nirmal Purja i Mingma Gaylje. To nie byle kto w świecie himalaizmu.

Foto: Eurosport

K2 dało się zdobyć o godz. 17 czasu lokalnego, w samo południe w Polsce.
Jeśli wierzyć doniesieniom z bazy pod drugą najwyższą górą świata, to na wierzchołek weszło dziesięciu wspinaczy. Wśród nich Nirmal Purja i Mingma Gaylje, najsilniejsi z grupy.
To Nepalczycy. Jeden to Szerpa, a drugi Gurkha. Szerpowie i Gurkhowie to ludy zamieszkujące ten wieloetniczny kraj w Azji Południowej. Uznaje się, że dzięki życiu znacznie powyżej poziomu morza mają lepiej przygotowane organizmy do wspinaczki w najwyższych górach.
Obydwaj to doskonale znane postaci w świecie himalaizmu. Mają czym się pochwalić, ich wspinaczkowe CV imponują.
Pierwszy z nich ma 36 lat, pochodzi z dystryktu Myagdi w Nepalu. Jest byłym żołnierzem oddziałów specjalnych brytyjskiej armii, w której służył przez 16 lat. W historii himalaizmu zapisał się rekordowo szybkim zdobyciem wszystkich 14 ośmiotysięczników – w 2019 roku zaatakował je skutecznie w pół roku, dokładnie 189 dni! Poprzedni rekord poprawił o 7 lat.
Gdy zapytano go o receptę na sukces, odpowiedział:
"Musisz wierzyć w swoje umiejętności. Zawsze musisz mieć pozytywne nastawienie, bo czasami coś może pójść nie tak i możliwe może okazać się niemożliwe".
Brzmi trywialnie.



Z tlenem czy bez?

Ale trzeba jednocześnie podkreślić, że Nirmal Purja dokonał tego z użyciem dodatkowego tlenu, a działanie z tlenem z butli podczas wspinaczki uznawane jest jako doping. Z takim wspomaganiem na plecach oddycha się łatwiej i wspina. Dlaczego? Na wysokości 8000 metrów w atmosferze jest trzy razy mniej tlenu niż na poziomie morza.
Jego wyczyn się szanuje, ale himalaiści, ci romantyczni (nieuznający tlenowego wspomagania), mówią o takim sposobie podboju gór najwyższych tak: poważni wspinacze tak nie działają, a jego rekord z punktu widzenia sportowego nie posuwa himalaizmu do przodu.

21 razy na 13 szczytach

Mingma Gyalje Sherpa, zwany Mingmą G, również ma w dorobku Koronę Himalajów i Karakorum, czternastkę ośmiotysięczników, najwyższych z najwyższych gór świata. Do soboty na 13 z nich stawał w sumie 21 razy.
To on przekazywał wiadomości o postępach w szturmowaniu góry. W sobotę rano najpierw poinformował o minięciu Szyjki Butelki, na wysokości ok. 8200-8300 metrów. Później relacjonował, że są "200 m od szczytu i dumy".
Obydwaj odgrażali się, że chociaż jeden z nich wejdzie na K2 bez tlenu. Brakuje potwierdzenia, czy którykolwiek tego dokonał.
Wszyscy zdobywcy to: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.
Autor: twis / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama