Żużel. Grand Prix Wrocław 2019: kiedy się odbędzie? Data i godzina wydarzenia

03/08/2019, 04:28 GMT+2

Po 12 latach żużlowa Grand Prix ponownie zostanie rozegrana na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. To miejsce szczególne, bo tam odbyły się pierwsze w ogóle zawody tego cyklu.

Ostatni raz GP na Stadionie Olimpijskim została rozegrana w 2007 roku i wygrał wówczas Duńczyk Nicki Pedersen, przed swoim rodakiem Hansem Andersenem, a trzeci był Brytyjczyk Chris Harris.
We Wrocławiu częściej jednak wspomina się turniej z 1995 roku, a to dlatego, że był to w ogóle pierwsze historyczne zawody cyklu GP i zwyciężył w nich Tomasz Gollob. Z "dziką kartą" pojechał wtedy Dariusz Śledź i zajął 10. miejsce.
- Oczywiście, że pamiętam ten turniej. Każda GP to wielkie święto żużla, ale tamte zawody rzeczywiście było wyjątkowe i miały niesamowitą atmosferę. Może dlatego, że były pierwsze i wygrał je Tomek. Kto był wtedy na Stadionie Olimpijskim, ma co wspominać, bo było fantastycznie. Można powiedzieć, że turniej wraca do domu, bo tu się wszystko zaczęło - powiedział Śledź, obecnie menedżer Betard Sparty Wrocław.

Na co stać Polaków?

Tegoroczny wrocławski turniej zapowiada się wyjątkowo interesująco, bo po czterech eliminacjach mistrzostw świata aż trzech zawodników ma tyle samo punktów. Pierwszy jest Rosjanin Emil Sajfutdinow, który na początku lipca wygrał ostatnie GP na żużlu, w Szwecji.
Drugie miejsce zajmuje Patryk Dudek, a trzecie Duńczyk Leon Madsen, ale wszyscy mają po 47 "oczek". Zaledwie trzy mniej zdobyli do tej pory Bartosz Zmarzlik i Słowak Martin Vaculik.
Śledź liczy, że Wrocław ponownie będzie szczęśliwy dla polskich żużlowców. - Bardzo bym chciał, aby któryś z naszych zawodników wygrał. Najlepiej gdyby to był Maciek Janowski, bo w końcu jego tor i to Spartanin. Ale pamiętajmy też o Maksiu Drabiku, który pojedzie z "dziką kartą" i może sprawić miłą niespodziankę - stwierdził menedżer Betard Sparty Wrocław.
Janowski, który na co dzień broni barw Sparty, z powodu kontuzji w jednym GP nie startował i na razie uzbierał 24 punkty, co daje 13. miejsce. Z kolei 21-letni Drabik, również zawodnik wrocławskiego klubu, w tym sezonie dopiero zadebiutuje w walce o mistrzostwo świata.

Powrót Woffindena

Kolejnym żużlowcem związanym z Wrocławiem, który może pojechać jest mistrz świata Tai Woffinden. Brytyjczyk od kilku tygodni leczy uraz kręgosłupa szyjnego oraz złamanie kości łopatki i z nieoficjalnych informacji wynika, że w sobotę może wrócić na tor.

Gdzie i kiedy odbędzie się Grand Prix?

Żużlowa Grand Prix odbędzie się w sobotę na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Początek o godzinie 19. Wszystkie bilety na wrocławskie zawody zostały już sprzedane.

Z jakimi numerami?

W piątek odbyły się trening i kwalifikacje, decydujące o kolejności numerów startowych zawodników, co jest nowością tegorocznego cyklu. Wygrał je Sajfutdinow z czasem 15,746 s i jako pierwszy miał prawo wybrać numer startowy na sobotni turniej.