Speedway Grand Prix 2020. Fredrik Lindgren wygrał w Gorzowie Wielkopolskim - Żużel

12/09/2020, 19:51 GMT+2

Fredrik Lindgren wygrał czwartą eliminację żużlowego Grand Prix. Po sobotnim zwycięstwie w Gorzowie Wielkopolskim Szwed został liderem mistrzostw świata. Faworyci polskiej publiczności - Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski tym razem zajęli dalsze lokaty.

W finałowym wyścigu Lindgren po bardzo twardej i zaciętej walce pokonał Duńczyka Leona Madsena i Australijczyka Jasona Doyle'a. Czwarty był Rosjanin Emil Sajfutdinow.

Polacy prowadzili

Polscy kibice liczyli, że Zmarzlik i Janowski nadal będą mocno punktować w marszu po medale mistrzostw świata. Ten pierwszy, a więc najlepszy zawodnik ubiegłego sezonu jest wychowankiem i kapitanem miejscowej Stali.
Nic dziwnego, że na torze w Gorzowie Wielkopolskim czuje się jak ryba w wodzie. W piątek wygrał tam trzecią eliminację GP i miał to powtórzyć dzień później.
Na sukces liczył też Janowski. Co prawda w piątek był siódmy, ale po swoich świetnych występach w dwóch GP we Wrocławiu (drugie i pierwsze miejsce) przystępował do kolejnych zawodów w roli lidera cyklu. Zmarzlik był drugi z punktem straty. Niestety, tym razem obaj swój udział w GP zakończyli na półfinałach.

Świetny początek Zmarzlika

Na początku zawodów nic nie zapowiadało kłopotów Biało-Czerwonych. Zmarzlik jeździł po profesorsku - wygrywał starty i był bardzo szybki na prostych. Bez problemów zwyciężył w czterech pierwszych wyścigach i zapewnił sobie awans do półfinału. Trzecie miejsce w piątej serii (za Taiem Woffindenem i Jasonem Doylem) było jednak poważnym sygnałem ostrzegawczym.
W półfinale Zmarzlik mógł jako pierwszy wybrać pole startowe. Postawił na zewnętrzne i pomylił się. Mistrz świata przegrał z Sajfutdinowem i Madsenem. Został sklasyfikowany na piątej pozycji. Finał oglądał z boku.

"Magic" stracił lidera

Janowski w sobotę od początku jeździł w tzw. kratkę. W pierwszym biegu przegrał z Martinem Vaculikiem, ale w drugim już zwyciężył. W 11. serii spotkał się ze Zmarzlikiem.
W bezpośredniej konfrontacji obaj ostro walczyli na starcie, popracowali łokciami, ale ostatecznie górą był mistrz świata. Sytuacja "Magica" skomplikowała się po 14. wyścigu, kiedy dość pechowo przyjechał na ostatnim miejscu. Po tej wpadce zawodnik Sparty znalazł się pod ścianą. Na szczęście w 17. wyścigu zajął drugą lokatę i z dziewięcioma punktami zdołał awansować do półfinału. Tam jednak nie zachwycił - lepsi od niego okazali się Doyle, Lindgren i Vaculik. Ósme miejsce w zawodach na pewno nie zadowoliło "Magica".
Takie rozstrzygnięcia spowodowały, że Janowski spadł na trzecie miejsce w GP. Ma 57 punktów. Drugi jest Zmarzlik (59 pkt), a z pozycji lidera może cieszyć się Lindgren (66 pkt).

Obolały Dudek

Trzeci z Polaków - Patryk Dudek na pewno nie zaliczy występów w Gorzowie Wielkopolskim do udanych. W piątek uległ groźnie wyglądającemu wypadkowi. Ból nogi był na tyle duży, że musiał wycofać się z zawodów. W sobotę wystartował, ale był cieniem samego siebie. Wywalczył tylko jeden punkt w swoim ostatnim starcie. Symboliczny udział w GP zaliczył też młody rezerwowy Rafał Karczmarz. On punktów nie zdobył.
Kolejne eliminacje cyklu GP odbędą się 18 i 19 września w Pradze oraz na koniec 2 i 3 października w Toruniu.