Mistrzostwa Europy juniorów na żużlu (IMEJ). Jakub Miśkowiak ze srebrnym medalem

12/10/2020, 20:12 GMT+2

Jakub Miśkowiak został wicemistrzem Europy juniorów na żużlu, które odbyły się w Gdańsku. Tytuł zapewnił sobie Duńczyk Marcus Birkemose, a na najniższym stopniu podium stanął Szwed Alexander Woentin. W poprzednich dwóch latach triumfowali Polacy - Wiktor Lampart i Dominik Kubera.

Birkemose, który trzy dni temu skończył 17 lat, zdobył 13 punktów. Brązowy medalista indywidualnych mistrzostw Danii seniorów, który jeździ w drugoligowym zespole SpecHouse PSŻ Poznań, przegrał jedynie w drugim wyścigu ze swoim rodakiem Madsem Hansenem oraz w ostatnim piątym starcie z Woentinem.
12 "oczek” zgromadził reprezentant Eltroksu Włókniarza Częstochowa Miśkowiak, a 11 Woentin. Czwarte miejsce zajął Niemiec Lukas Fienhage, który na co dzień rywalizuje w drugiej lidze w drużynie Wolfe Wittstock, a piąte Szwed Jonatan Grahn – obaj po 10 pkt.

Faworyt daleko za podium

Dopiero szósty był uważany za jednego z faworytów Mateusz Cierniak. Zawodnik pierwszoligowej Unii Tarnów miał jednak pecha w inauguracyjnym starcie - zderzył się w nim z Miśkowiakiem i zanotował defekt. Później zdobył dziewięć punktów, jednak pierwszy nieudany wyścig zaważył na jego odległej lokacie.
14. pozycja przypadła Mateuszowi Świdnickiemu z Włókniarza (3 pkt). W jednym wyścigu pojechał żużlowiec miejscowego pierwszoligowego Zdunek Wybrzeża Karol Żupiński, który zastąpił zdyskwalifikowanego za dotknięcie taśmy Świdnickiego. Gdańszczanin był w nim trzeci.
Autor: Skrz/po / Źródło: Polska Agencja Prasowa