Leon Madsen wygrał inauguracyjne zawody SEC w Bydgoszczy - żużel

16/06/2021, 20:22 GMT+2

Leon Madsen wygrał inauguracyjne zawody cyklu Speedway Euro Championship. Indywidualnym mistrzem Europy zostanie zawodnik, który zgromadzi najwięcej punktów w czterech turniejach. Pierwszym liderem został Piotr Pawlicki.

Leon Madsen wygrał premierowe zawody SEC w Bydgoszczy

Do wyłonienia najlepszego żużlowca Starego Kontynentu w 2021 roku potrzeba rozstrzygnięć w czterech zawodach. Finałowy cykl składa się z czterech rund, pierwszej w Bydgoszczy, a następnie w niemieckim Guestrow (26 czerwca) oraz Gdańsku (3 lipca) i Rybniku (10 lipca).
Obsada tegorocznego cyklu zapowiadała się bardzo interesująco. Tytułu indywidualnego mistrza Europy będzie bronić Brytyjczyk Robert Lambert. Drugi był Leon Madsen, a trzeci Grigorij Łaguta, który w tym roku zrezygnował z walki w mistrzostwach Starego Kontynentu.

Debiutanci w Bydgoszczy

Kibice miejscowej Polonii trzymali mocno kciuki za Wadima Tarasienkę. Rosjanin podobnie jak Patrick Hansen oraz Daniel Bewley debiutowali w formule SEC.
Po dwóch seriach startów w Bydgoszczy bez strat punktowych byli dwaj Brytyjczycy - Lambert oraz Bewley. Natomiast w 8. biegu upadek zaliczył Nicki Pedersen. 44-letni Duńczyk wjechał w bandę, a następnie wycofał się z dalszej rywalizacji, a jego miejsce zajął Mateusz Tonder.
Po 16 biegach prowadził Mikkel Michelsen z 11 punktami, tuż za nim plasował się Piotr Pawlicki (10 pkt.). Punkt mniej na koncie mieli Bewley oraz Patryk Dudek. W wielkim finale bezpośrednio zameldowali się Michelsen (14 pkt.) oraz Pawlicki (13 pkt.). Dziesięć punktów dało Dudkowi udział w barażu, w którym znaleźli się też Tarasienko, Madsen oraz Bewley.

Baraż i finał

Niestety Dudek miał defekt i nie ruszył spod taśmy do biegu barażowego. Zwyciężył Bewley, a za nim Madsen i to oni dołączyli do finałowego składu.
Od startu prowadził Pawlicki, ale Michelsen wjechał w Madsena, powodując jego upadek. Wyścig został przerwany, a na torze pojawiła się karetka. Jak się okazało, powtórka finału odbyła się bez wykluczonego mistrza Europy z 2019 roku - Michelsena, ale całe szczęście ze starszym z Duńczyków.
Finał wygrał Leon Madsen, który potrafił wyprzedzić Pawlickiego. Duńczyk odniósł siódmy triumf w pojedynczym turnieju, dzięki czemu jest rekordzistą SEC. Liderem cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy został Piotr Pawlicki.
Kolejne zawody odbędą się 26 czerwca w niemieckim Guestrow.