Janowski ze Złotym Kaskiem

25/04/2013, 21:14 GMT+2

Maciej Janowski wygrał w Rawiczu turniej finałowy o Złoty Kask i zapewnił sobie występy w eliminacjach do cyklu Grand Prix 2014. Drugie miejsce zajął Adrian Miedziński, a trzeci był Jarosław Hampel.

Turniej o Złoty Kask to jednocześnie krajowa eliminacja do przyszłorocznego cyklu żużlowej Grand Prix. Prawo startu w międzynarodowych rundach kwalifikacyjnych zapewniła sobie najlepsza trójka turnieju - Janowski, Miedziński i Hampel. Ten ostatni na podium wskoczył dzięki zwycięstwu w biegu dodatkowym. Wicemistrz świata z 2010 roku pokonał w nim Przemysława Pawlickiego i Krzysztofa Buczkowskiego.

Bez Golloba i Protasiewicza

Dodatkowo Główna Komisja Sportu Żużlowego zagwarantowała sobie przyznanie tzw. dzikiej karty dla jeszcze jednego żużlowca. Jego nazwisko ogłoszone zostanie w najbliższym czasie. Niewykluczone, że Hampel, który jest obecnie stałym uczestnikiem GP, zrezygnuje z walki o kwalifikację do przyszłorocznego cyklu. Wówczas zastąpi go czwarty zawodnik Złotego Kasku - Przemysław Pawlicki.
Turniej w Rawiczu miał bardzo silną obsadę, a z krajowej czołówki zabrakło Tomasz Golloba (Unibax Toruń) i Piotra Protasiewicza (Stelmet Falubaz Zielona Góra), który odpadł w eliminacjach.
Janowski zwycięstwo w zawodach zapewnił sobie w ostatnim, 20. wyścigu, kiedy to pokonał Mariusza Puszakowskiego i Rafała Okoniewskiego. Żużlowiec Unii Tarnów tylko w pierwszym swoim starcie z trudem przywiózł jeden punkt, kolejne biegi pewnie wygrywał.
Autor: adsz / Źródło: PAP