Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Muzeum w San Francisco usunęło popiersie byłego szefa MKOl. Wspierał rasizm

Emil Riisberg

24/06/2020, 08:38 GMT+2

Muzeum Sztuki Azjatyckiej w San Francisco usunęło popiersie byłego prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Avery'ego Brundage'a. Dyrekcja placówki zdecydowała się na ten ruch z powodu niechlubnej przeszłości swojego największego patrona, popierającego w przeszłości rasistowskie i antysemickie działania.

Avery Brundage

Foto: Eurosport

"Musimy zacząć od samych siebie" - napisał w opublikowanym na stronie muzeum oświadczeniu jego dyrektor Jay Xu. "Stojąc dumnie na straży kolekcji sztuki, musimy zmierzyć się z samą historią powstania naszego muzeum. Avery Brundage, którego kolekcja stanowi zalążek tej instytucji, wspierał rasistowskie i antysemickie poglądy. Tylko publicznie potępiając rasizm Brundage'a i badając fundamenty naszego muzeum, możemy stać się źródłem uzdrowienia" - wyjaśnił.

Ponad 40-letnia kariera w organizacjach sportowych

Urodzony w Detroit Brundage był w młodości lekkoatletą, reprezentującym Stany Zjednoczone w kilku konkurencjach podczas igrzysk olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Po zakończeniu kariery zajął się biznesem i działalnością w federacjach sportowych. W 1928 roku został prezesem Amatorskiego Związku Lekkiej Atletyki, po czym objął funkcję szefa Komitetu Olimpijskiego USA. Odrzucił wówczas propozycję bojkotu przez USA igrzysk w Berlinie w 1936, z udziału w których wykluczono niemieckich Żydów.
W 1930 roku został wiceprezesem Międzynarodowego Związku Lekkiej Atletyki (IAAF), a w 1945 roku wiceprzewodniczącym MKOl. Siedem lat później objął stery organizacji, którą kierował przez 20 lat, do 1972 roku.

Kontrowersyjne decyzje szefa MKOl

Przez lata był przeciwnikiem dopuszczenia kobiet do udziału w igrzyskach, konsekwentnie opowiadał się również przeciwko upolitycznieniu sportu. Podczas igrzysk w Meksyku w 1968 roku podjął decyzję o wyrzuceniu z wioski olimpijskiej amerykańskich sprinterów Tommiego Smitha i Johna Carlosa, którzy podczas ceremonii medalowej unieśli w górę pieści, solidaryzując się z walczącym o prawa Afroamerykanów ruchem Black Power.
Najbardziej kontrowersyjną decyzją podjętą przez Brundage'a była jego odmowa przerwania igrzysk w Monachium w 1972 roku po ataku terrorystycznym organizacji Czarny Wrzesień, w którym zginęło 11 reprezentantów Izraela.

Ponad 8 tys. prac, wystawianych w Muzeum Sztuki Azjatyckiej, pochodziło ze zbiorów zmarłego w 1975 roku Brundage'a. Władze instytucji zapowiadają rewizję swojego podejścia do kolekcji, będącej w ich odczuciu dziedzictwem "skażonym" rasizmem i antysemityzmem. "Chcemy przekształcić się w muzeum dostępne naprawdę dla wszystkich" - podkreślił Xu w oświadczeniu, w którym nakreślił nową rolę instytucji w kontekście wydarzeń, jakie nastąpiły po śmierci George'a Floyda i protestów, które wybuchły po niej w całych Stanach Zjednoczonych.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie zajął oficjalnego stanowiska w sprawie decyzji muzeum w San Francisco. Jedyny komentarz, uzyskany ze strony przedstawicieli MKOl, mówił o tym, że "każda instytucja powinna podejmować decyzje, które uzna za stosowne w danej sytuacji.
Autor: macz / Źródło: eurosport.pl, AFP
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama