Puchar Świata we wspinaczce sportowej na szybkość. Chińczycy uciekli wszystkim w Villars

02/07/2022, 06:00 GMT+2

Zawody Pucharu Świata we wspinaczce na szybkość w Villars pod dyktando Chińczyków. Reprezentanci Państwa Środka zajęli całe podium u mężczyzn i dwa pierwsze miejsca u kobiet. Wygrali odpowiednio Long Jianguo i Liljuan Deng.

Aleksandra Mirosław tym razem nie startowała, można było ją za to posłuchać na antenie Eurosportu i w Playerze, gdzie komentowała zawody u boku Jarosława Kowalskiego. Polska rekordzistka świata ma teraz przerwę od startów z myślą o czekających ją w tym roku mistrzostwach Europy.
Rywalizacja w Villars okazała się popisem chińskich wspinaczy, którzy zajęli w sumie pięć z sześciu miejsc na podium. Od totalnej dominacji Chińczyków uchroniła wszystkich Desak Made Rita Kusuma Dewi, swoją drogą po zwycięstwie w finale pocieszenia z Anną Brożek.
27-letnia Polka miała duże powody do zadowolenia - w półfinale, przegranym z późniejszą zwyciężczynią, wykręciła rekord życiowy 7,28.
- To była chyby jej najszybsze zawody w karierze, tak że myślę, że może być w pełni z siebie zadowolona. Nie zawsze chodzi o miejsce, a to, w jaki sposób do niego doszedłeś - chwaliła koleżankę po fachu Aleksandra Mirosław.
U pań wygrała Deng Liljuan (6,87 w finale) przed inną Chinką Niu Di (8,22) i Indonezyjką Desak Made Rita Kusuma Dewi (7,06 w biegu o brązowy medal). Dla Brożek zostało więc miejsce tuż za podium (7,39).
Natalia Kałucka odpadła w ćwierćfinale, a Patrycja Chudziak i Aleksandra Kałucka w 1/8 finału. Tę ostatnią wyeliminowała Brożek.
W zawodach mężczyzn z Polaków startował tylko Marcin Dzieński, ale w pierwszym biegu minimalnie uległ późniejszemu brązowemu medaliście. Dzieński miał czas 5,59, natomiast Long Jinbao uzyskał 5,39.
Niezwykle emocjonujący był finał, w którym różnica wyniosła 0,011. Minimalnie szybszy okazał się Long Jianguo (5,23).