Puchar Świata we wspinaczce sportowej na czas: wyniki i relacja z zawodów w Edynburgu - Wspinaczka sportowa

10/09/2022, 20:31 GMT+2

Aleksandra Kałucka wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce na czas w szkockim Edynburgu. W finale Polka pokonała swoją siostrę bliźniaczkę Natalię. Na starcie zabrakło aktualnej rekordzistki świata w tej konkurencji Aleksandry Mirosław.

Sobotnie zawody poprzedziły kwalifikacje, w których siostry Kałuckie były najlepsze. Wygrała Natalia (7,00 s) przed Aleksandrą (7,06 s). Do 1/8 finału awansowały także Anna Brożek oraz Patrycja Chudziak.

Siostrzany finał dla Aleksandry

Przez pierwszą rundę pucharową przebrnęły wszystkie Biało-Czerwone. W 1/4 finału z imprezą pożegnała się Brożek, która uległa Włoszce Giulii Randi.
Odpadła także Chudziak, która przegrała z Aleksandrą Kałucką.
W półfinałach Natalia Kałucka pokonała Randi, a Aleksandra - zaledwie o 0,01 s - okazała się szybsza od Węgierki Emmy Hunt.
W wielkim finale lepsza była Aleksandra (7,47 s). Jej siostra nie ukończyła biegu.
Trzecie miejsce zajęła Hunt. Na piątej lokacie sklasyfikowano Chudziak, a na ósmym Brożek.
W Szkocji nie startowała rekordzistka świata Aleksandra Mirosław. Złota medalistka sierpniowych mistrzostw Europy w Monachium zakończyła już starty w tym sezonie.

16-latek najlepszy wśród panów

Wśród mężczyzn triumfował zaledwie 16-letni Amerykanin Samuel Watson, który w finale był lepszy od Chińczyka Jinbao Longa. Na najniższym stopniu podium stanął Hiszpan Erik Noya Cardona.
Marcin Dzieński i Hubert Przytuła odpadli w eliminacjach.
Autor: rozniat/twis / Źródło: eurosport.pl, PAP